ABT blog

A
Üzletmenet-folytonosság a KKV szektorban / Business continuity for SMEs

Üzletmenet-folytonosság a KKV szektorban

Miért fontos a kis- és középvállalkozásoknak az üzletmenet-folytonosság? Hogy néz ki a bevezetés folyamata? Ezekre adja meg a választ bejegyzésünk.

A kis- és középvállalkozások (KKV) döntéshozói amikor találkoznak az üzletmenet-folytonosság és üzletmenet-folytonossági terv (BCP – Business Continuity Plan) kifejezésekkel, még napjainkban is azt gondolhatják, hogy ez a nagy és multinacionális vállalatok sajátja és nekik, mint KKV nem kell ezzel a témával tudatosan foglalkozniuk. Azonban 2022-ben már egy kis- vagy középvállalkozásnak is foglalkoznia kell az üzletmenet folytonossággal, valamint annak tervezésével és definiálásával, ha hosszú távon sikeres szeretne lenni. Korábban évekig, amikor egy kockázatelemzés során találkoztunk azzal a kockázattal, hogy „Járvány vagy tömeges megbetegedés esetén a dolgozók nagy része nem tudja ellátni a feladatát”, akkor még talán értetlenkedtünk is, hogy ez a kockázat miért van még a kockázati listában, azonban az elmúlt években megtanultuk, hogy mindig, mindenre fel kell készülnünk.

Miért fontos a BCP?

Ideális esetben az üzletmenet-folytonossági tervre sosem lesz szüksége egy vállalatnak, hiszen többnyire nem történik olyan esemény, ami miatt azt aktiválni kellene. Ezért hajlamosak is vagyunk teljesen elfelejteni, vagy csak a teendő lista végére csúsztatni a BCP terv elkészítését, tesztelését vagy felülvizsgálatát. Ha mégis történik valami és szükség van a BCP-re, akkor viszont óriási szükség lesz rá. Egy bekövetkező incidens esetén, egy friss, rendszeresen felülvizsgált BCP-re épülő válaszlépések megtétele rengeteg pénzt spórolhat a vállalatnak, arról nem is beszélve, hogy a kezeletlen súlyosabb incidensek a vállalat működését és emberéleteket is veszélyeztethetnek.

Napjainkban, amikor a vállalatok folyamatainak nagy része már digitalizálva van és számítógépeken, lokális szervereken vagy felhőben tárolódik az adat, akkor mindenki ki van téve az informatikai rendszerek rendelkezésre állásának. Természetesnek vesszük, hogy bármikor, bárhonnan elérjük a levelezésünket vagy a fájljainkat, de belegondoltunk abba valaha is, hogy mi lenne, ha nem érnénk el ezeket 4 órán keresztül? Vagy akár egy héten keresztül? El tudnánk érdemben végezni a munkánkat vagy át tudnánk hidalni ezt az időszakot? Egy dolog biztos az IT-vel kapcsolatban, hogy ami elromolhat, az egyszer el is fog romlani és akkor még nem is említettük az egyre gyakoribb, már a KKV-kat is célzó adathalász vagy hacker támadásokat.

A BCP készítésének folyamata

Röviden bemutatunk egy kis- és középvállalkozásokra szabott egyszerű módszertant, melynek segítségével hatékonyan elkészíthető és bevezethető egy üzletmenet-folytonossági terv, akár az Ön vállalkozásában is. A folyamat fő lépései:

      1.  Azonosítani azon üzleti kulcsfelhasználókat minden területhez, akik részletesen ismerik az adott terület folyamatait és azokat a rendszereket, eszközöket, melyeket az üzleti folyamatokhoz használnak.
      2.  Az üzleti kulcsfelhasználók segítségével megismerni a folyamatokat és azonosítani a folyamatok során használt rendszereket, eszközöket, az üzleti folyamatokba beépített tűrési időket és esetleges alternatív munkafolyamatokat.
      3. Elvégezni egy kockázatelemzést, ahol a vállalatra szabott kockázati listából minden kockázatot kategorizálunk 2 dimenzió szerint: bekövetkezési valószínűség és üzleti hatás. A két érték együttese minden kockázatnak eredményez egy kockázati szintet, ez a kockázati szint már tartalmazza az interjú során megismert mitigációt és védelmi intézkedéseket.
      4. A kockázati szintek alapján meghatározunk akcióterveket, annak érdekében, hogy a jövőben csökkentsük a jelenlegi szinteket, bizonyos kockázatok esetében, valamint azonosítjuk azokat a forgatókönyveket és eszközöket, melyek bekövetkezése vagy kiesése esetén mindenképpen szükséges egy üzletmenet-folytonossági válasz reakció.
      5.  Az üzleti kulcsfelhasználók segítségével részletesen definiáljuk a különböző forgatókönyveket, milyen esetben, milyen lépéseket kell végrehajtani, mely lépésekért kik a felelősek és milyen kommunikációs csatornán érhetőek el.
      6.  Az előző pontban részletesen definiált forgatókönyveket egységesen dokumentáljuk egy üzletmenet-folytonossági terv formájában. Majd azt véglegesítjük és publikáljuk a munkavállalók számára.

Részlet az ABT KKV kockázatelemzési módszertanából

Hogy tudunk segíteni Önnek?

Tanácsadóink sok éves tapasztalattal rendelkeznek kockázatelemzés és üzletmenet-folytonosság területén, számos sikeres projekttel a hátuk mögött. A fentebb bemutatott, kimondottan kis- és középvállalkozásokra fejlesztett kockázatelemzési módszertanunk segítségével, gyorsan és hatékonyan tudjuk támogatni az üzletmenet-folytonossági folyamatokat az Ön vállalatánál. Amennyiben segítségre lenne szüksége BCP bevezetésében, felülvizsgálatában vagy tesztelésében, keressen minket bizalommal: ABT IT Kockázatmenedzsment.

Megjelent: 2022. július 4. | Témakör: Üzlet

Szerző
Balogh Gábor
Szenior tanácsadó, kockázatmenedzsment
[email protected]

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.