ABT blog

A
Szigorúbb szabályok az építőanyag-kereskedelemben - ABT Treuhand csoport

Szigorúbb szabályok az építőanyag-kereskedelemben

Magyarország a vírushelyzet enyhülésével a gazdaság újraindítása és belföldi építőipari beruházások ösztönzése érdekében szigorításokat vezet be az építőanyagok kereskedelmében. Hírlevelünkben ezeket az intézkedéseket foglaljuk össze.

Tisztelt Ügyfeleink! Tisztelt Olvasóink!

2021. július 8-án három olyan kormányrendelet is megjelent, mely az építőipari termékek kereskedelmével foglalkozó cégek adminisztrációs terheit növeli.

Stratégiai jelentőségű nyersanyagok kivitelének bejelentése

Új bejelentési kötelezettséget vezetnek be a következő termékek kivitelére: kavics, sóder, zúzott kő, cement, habarcs, beton, gipszkarton-lapok, valamint számos vas- és acéltermék (a pontos vámtarifaszámokat a rendelet mellékletében tették közzé).

Az első bejelentést a 2021.08.02-ára eső kivitel esetén kell megtennie értékesítés esetén az eladónak, saját termék mozgatása esetén pedig az „árut külföldre kivinni szándékozó” személynek ill. cégnek. (A rendeletből egyelőre nem teljesen világos, hogy utóbbi esetben a termék tulajdonosa vagy a fuvarozó a bejelentésre kötelezett.)

A bejelentés alapján az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter megvizsgálja, hogy a kivitel kockázatot jelent-e a belföldi ellátás biztonságára nézve, és ha igen, a Magyar Állam a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-n keresztül élhet a rendelet által biztosított vételi ill. elővásárlási jogával. Az így megvásárolt árut elektronikus árverés útján belföldön infrastruktúra-fejlesztést végző vagy szociális célokat megvalósító cégek, személyek részére értékesíthetik. (A vételi jog feltételeiről külön rendelet készül.)

A bejelentéshez szükséges formanyomtatványt – melynek adattartalma az EKAER-bejelentésekhez hasonló – a minisztérium honlapján teszik közzé. A bejelentéshez csatolni kell a szerződést vagy elfogadott ajánlatot, a számlát, és a szállításra vonatkozó iratokat magyar nyelven (idegen nyelvű irat esetén hivatalos fordítás szükséges).

A bejelentési kötelezettség a tranzitárukra nem vonatkozik.

Visszatér az EKAER-kötelezettség egyes építőipari termékeknél

2021.07.23-i hatállyal az EKAER-kötelezettség a jelenleg bejelentésköteles termékeken túl további építőipari termékekre is kiterjed. A termékek köre hasonló, de nem azonos a fent említett stratégiai jelentőségű nyersanyagok körével: az ott felsorolt termékeken túl EKAER-kötelesek lesznek még egyes réz- ill. alumínium csövek, huzalok, szerelvények és különféle faáruk, ideértve a forgácslapokat, ács- és asztalosipari termékeket és előregyártott faépületeket is (a pontos VTSZ-számok szintén a rendelet mellékletében találhatók).

Az EKAER-kötelezettség mindhárom ügylettípusra vonatkozik, azaz

  • a közösségi beszerzésre/behozatalra,
  • közösségi értékesítésre/kivitelre és
  • a belföldi nem végfelhasználó felé történő értékesítésre

egyaránt, azonban ezeknél a termékeknél EKAER-biztosítékot nem kell nyújtani.

A kiegészítő bányajáradék bevezetése

2021.07.09-étől a főtevékenységként kőfejtést, gipsz, kréta, kavics, homok, agyag bányászatát ill. cement-, mész- ill. gipszgyártást végző, 3 Mrd Ft-nál nagyobb árbevételű vállalkozásoknak a rendeletben meghatározott áraknál drágábban eladott bizonyos termékeik (homok, kavics, cement) után a különbözet 90%-ának megfelelő összegű kiegészítő bányajáradékot kell fizetniük.

A járadék megállapítása havonta önbevallással történik a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat honlapján közzétett nyomtatványon. A megfizetés határideje a tárgyhót követő 15. nap.

Az ebből befolyó bevételt az állam közegészségügyi magasépítési beruházásokra fordítja.

Bármilyen a fenti témákat érintő kérdés esetén munkatársaink állnak szíves rendelkezésükre.

Üdvözlettel:

ABT Treuhand csoport

Megjelent: 2021. július 15. | Témakör: Adózás Üzlet

Szerző
Cseuz Ákos
Adótanácsadó menedzser
[email protected]

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.