ABT blog

A
Hogyan módosul a munka törvénykönyve 2023. január 1-től? / Changes of the Labour code as of 1 January 2023 / Wie wird sich das Arbeitsgesetzbuch ab dem 1. Januar 2023 ändern?

Szerző
dr. Czifra Péter
Ügyvéd, ABT Legal Ügyvédi Társulás
[email protected]

Hogyan módosul a munka törvénykönyve 2023. január 1-től?

2023. január 1-től módosul a munka törvénykönyve. Bejegyzésünkben kiemelünk néhány lényeges módosítást.

Az utóbbi időben több fórumon is gyakran olvasni, hallani arról, hogy ha az Országgyűlés elfogadja a vonatkozó törvényjavaslatot, akkor a jövő év elejétől számos ponton módosul az Mt. Nos, a törvényjavaslatot a parlament 2022. december 14-én elfogadta.

Maga a törvényjavaslat közel 20 oldalon keresztül taglalja az Mt. módosításait, amelyek közül most kiemelünk néhányat, amelyek megítélésünk szerint egy „munkaviszony mindennapjai” szempontjából leginkább jelentősek.

A joggal való visszaélés tilalmának megsértésére alapított munkajogi igény érvényesítése

Az igény érvényesítőjének (tipikusan a munkavállalónak) kell bizonyítania a tilalom megsértését jelentő tényt vagy körülményt, és – ez az újdonság - a jog gyakorlójának kell bizonyítania azt, hogy a bizonyított tény, körülmény és a hátrány között nem áll fenn okozati összefüggés.

Mindennek munkáltatói felmondás esetén lehet nagy szerepe, különösen azzal együtt, hogy a joggal való visszaélés tilalmába ütköző munkaviszony megszüntetéssel kiegészülnek azok az esetek, amikor a bíróság a munkavállaló kérelmére helyreállítja a munkaviszonyt. (Vagyis egy, a joggal való visszaélés tilalmába ütköző munkáltatói felmondás esetén már nem csupán a legfeljebb 12 havi távolléti díj a „tét”, mint a jogellenes felmondás következménye, hanem a munkaviszony helyreállítása és az akár évekig elhúzódó bírósági eljárás végéig történő bérfizetés is. Ezért a jövőben még körültekintőbben kell eljárni a munkáltatói felmondás indoklásakor).

A munkaszerződés melletti tájékoztató

Itt a tartalom és a határidő is módosul, a munkaviszony kezdetétől számított 7 napon belül kell átadni a munkavállalónak ezt a tájékoztatót (jelenleg ez 15 nap).

Új elemként informálni kell egyebek mellett:

  • a hét azon napjairól, amelyekre munkaidő osztható be, a napi munkaidő kezdő és befejező időpontjáról,
  • a munkáltató képzési politikájáról, az igénybe vehető képzésekről és azok időtartamáról,
  • a hatóságról, ahová a munkáltató a közterheket fizeti.

Nem kell tájékoztatni arról, ami a munkaszerződésben szerepel, illetve, ha ezekben az adatokban változás történik, akkor annak hatályba lépésekor kell tájékoztatni.

A várhatóan 15 napot meghaladó külföldi munkavégzéshez kapcsolódó tájékoztatás elemei is bővülnek.

Határozott idejű munkaszerződés

Egy határozott idejű munkaviszonyt továbbra is csak a munkáltatói jogos érdek fennállása esetén lehet meghosszabbítani. Meghosszabbítás, vagy a határozott időtartam megszűnését követő 6 hónapon belül egy újabb határozott idejű munkaviszony azonos vagy hasonló munkakörre történő létesítése esetén próbaidőt nem lehet kikötni.

Próbaidőt arányosan lehet kikötni az 1 évnél rövidebb munkaviszony esetén (vagyis egy 6 hónapos határozott idejű munkaviszony esetén a próbaidő 1,5 hónap lehet).

Apasági szabadság

Az apa gyermeke születése esetén az azt követő második hónap végéig 10 munkanap apasági szabadságra jogosult (az eddigi 5 helyett), amelyet legfeljebb két részletben, a kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

Árnyalja a képet, hogy a távolléti díj 100%-a csak 5 napra jár, a másik 5 napra csak a távolléti díj 40%-a illeti meg a munkavállalót.

Az apasági szabadság ideje alatt a munkaviszony munkáltatói felmondással nem szüntethető meg, illetve szabadságra való jogosultság szempontjából munkában töltött időnek minősül az apasági szabadság.

Szülői szabadság

A gyermeke 3 éves koráig 44 munkanap szülői szabadság illeti meg a munkavállalót, de erre csak a távolléti díj 10%-a jár (amelyet még csökkenteni kell a gyermekgondozási díj, vagy a gyermekgondozást segítő ellátás összegével).

A szülői szabadság ideje alatt a munkaviszony munkáltatói felmondással nem szüntethető meg, illetve a szülői szabadság munkában töltött időnek minősül a szabadságra való jogosultság szempontjából.

Munkaszerződés módosítás a munkavállaló részéről

A munkavállaló – a munkaviszony első 6 hónapját kivéve – gyermeke 8 éves koráig kérheti a munkavégzés helyének vagy a munkarendjének módosítását, illetve a távmunkában vagy a részmunkaidőben történő foglalkoztatását.

Kérelmét írásban indokolnia kell, megjelölve a módosítás hatályát is. A munkáltatónak 15 napon belül válaszolnia kell, elutasítás esetén indoklással. A válasz elmulasztása vagy a kérelem jogellenes elutasítása esetén a bíróság pótolja a munkáltató hozzájáruló nyilatkozatát.

Határidők

Egy nyilatkozat érvényesen megtettnek minősül, ha azt a határidő utolsó napján postára adják.

Munkaidőkeret

Már nem csak a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját, de a teljesítendő munkaidő tartamát is írásban közzé kell tenni.

Gondozói munkaidő-kedvezmény

Mentesül a munkavállaló rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozójának nyújtott személyes gondozás céljából évente legfeljebb 5 munkanapra.

Ezt a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb 2 részletben kell biztosítani.

A jövő év elejétől hatályos változások minden munkáltató számára jelentenek feladatokat, amely nagyszerű alkalmat kínál arra is, hogy egy munkaügyi audit során fény derüljön az esetleges szabálytalanságokra, hiányosságokra.

Megjelent: 2022. december 16. | Témakör: JogJog

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.