ABT blog

A
Gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítése 2022 - ABT Treuhand csoport

Gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítése 2022 (560/2021. (IX.30.) Korm. rendelet)

Bejegyzésünk segítséget nyújt a vonatkozó kormányrendelet részletszabályainak értelmezéséhez és alkalmazásához, mely alapján a gyermeket nevelő magánszemélyek jogosultak a 2021. évre már befizetett személyi jövedelemadó visszatérítésére.

1.   Mit jelent az adóvisszatérítés, kik jogosultak rá

Az a gyermeket nevelő magánszemély, aki családi adókedvezményre jogosult (akkor is, ha nem vette igénybe) a 2021. évre befizetett személyi jövedelem adójának egy részét nem köteles megfizetni, azaz ezt az előlegként 2021-ben már levont összeget a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) visszautalja a magánszemély bankszámlájára.

Az adóvisszatérítési jogosultság kiterjed az EKHO és KATA módszerekkel adózó, gyermeket nevelő magánszemélyekre is, valamint azokra a kismamákra, akik 2021. évben töltik be a terhesség  91. napját.

2.   Mekkora összeg jár vissza az adóvisszatérítés jogcímén

Az adóvisszatérítés összege az adóalapkedvezmények levonása után megállapított, összevont adóalap utáni 2021. évi adónak megfelelő összeg, de legfeljebb  809’000 forint magánszemélyenként. A különadózó jövedelmek (pl. osztalék, kamat, vállalkozásból kivont jövedelem) adójára nem vonatkozik a visszatérítés.

Ez azt jelenti, ha egy magánszemély minden hónapban érvényesítette az adóalapkedvezményeit, akkor a tőle 2021. évben levont személyi jövedelemadó előlegek visszatérítésére számíthat (max. 809’000 forint). A visszatérítés összege ezer forint, ha a 2021. évre befizetett adó az egy forint összeget eléri, de kevesebb mint 1’000 Ft. Ha valaki valamely adóalapkedvezményt utólag tervezte érvényesíteni az éves személyi jövedelemadó bevallásban, a bevallás benyújtáskor fogja tudni az adóvisszatérítési „többletét” rendezni.

Az adóvisszatérítés összege EKHO adózási mód esetében, az EKHO adóteherből a személyi jövedelemadóként megfizetett rész (15 % EKHO teherből 9,5 % minősül  személyi jövedelemadónak ), de legfeljebb kb. 809’000 forint.

Az adóvisszatérítés összege KATA adózási mód estében a tételesen megfizetett adó 25 százalékának megfelelő összeg. (A veszélyhelyzet alatti KATA-mentes időszakban meg nem fizetett KATA nem vehető figyelembe.)

Ha a KATA-s magánszemély nem csak a KATA, hanem magánszemélyként és EKHO- adóalanyként is jogosult a visszatérítésre, akkor a KATA-címén járó visszatérítési jogával akkor élhet, ha a kedvezmények együttesen nem lépik át a már említett értékhatárt. A Kormányrendelet alapján elsősorban a személyi jövedelem adó törvény szerinti, majd az EKHO, végül a KATA törvény szerinti jogcímen adózó bevételek után lehet igénybe venni a kedvezményt.

3.   Milyen teendők vannak munkavállalói, illetve kifizetői oldalról, illetve mi az, amit a NAV tesz a visszatérítéssel kapcsolatban

a)   Magánszemély

2021. október 31-től elérhető lesz egy, az adóvisszatérítéshez kapcsolódó nyilatkozat, melyet elektronikus, vagy postai úton lehet eljuttatni a NAV részére.

Minden magánszemély ily módon tud nyilatkozni a bankszámlaszámról, ahova az utalást várja, valamint az eltartottak adatairól.

A nyilatkozat benyújtási határideje 2021. december 31., a határidő jogvesztő, de ez az adóvisszatérítési jogosultságot nem befolyásolja. A nyilatkozat beadása minden érintett magánszemély esetében erősen ajánlott, hogy a bankszámla információkról, illetve az eltartotti viszonyról a NAV biztosan tudomást szerezzen.

Ha a magánszemély 2022. február 15-ig nem nyújtja be a 2021. évi éves bevallását, akkor a NAV 2022. február 15-ig teljesíti az adóvisszatérítés kiutalását a tevezet alapján.

Abban az esetben, ha a kiutalás bármely okból kifolyólag nem történt meg, a magánszemély az éves, 2021. évi személyi jövedelem adó bevallásának benyújtásával, illetve a bevallás tervezet javításával kérheti. Ez esetben a kiutalási határidő az Adózás rendjéről szóló törvény szerinti benyújtást követő 30. nap.

Akinek a NAV nem készít, nem tud készíteni bevallás tervezetet, pl. mert külföldi a munkáltató, a bevallás mielőbbi benyújtása javasolt.

A magánszemély a visszatérítést követően a 2021. évi bevallásban a visszatérített kedvezmény összegét fel kell tüntesse, ennek hiányában azt a NAV hivatalból javítja.

b)   Kifizető

Az új kormányrendeletben felsorolt, 2021. adóévre vonatkozó egyes kifizetői adatszolgáltatási kötelezettségeket 2022. január 20-ig kötelesek teljesíteni a kifizetők (pl. befektetési szolgáltató, nyugdíj-előtakarékossági számla vezetője, EKHO alapjaként figyelembe vett kifizetéssel kapcsolatos adatszolgáltatás) az eddig megszokott adóévet követő év január 31. helyett.

c)   NAV

Az adóhatóság az adóvisszatérítés jogosultáságát és összegét az általa elkészített bevallási tervezet alapján, a kapcsolódó jogszabályok szerinti kifizetői adatszolgáltatások, valamint a fent említett nyilatkozatok segítségével  állapítja meg.

A NAV az adóvisszatérítés összegét 2022. február 15-ig utalja vissza, ha a magánszemély ezen napig nem nyújtotta be a 2021. évi bevallását.

A NAV a kiutalt összeget feltünteti a bevallási tervezetben (KATA adóalany esetében is, még ha nem is köteles személyi jövedelemadó bevallást benyújtani).

Ha a magánszemély által benyújtott bevallás nem tartalmazza a kiutalt adóvisszatérítés összegét, a NAV a bevallást hivatalból javítja.

4) Mit is jelenthet egy család életében a visszatérítés konkrét számok tükrében

a) Főállású édesapa bruttó havi 600’000 forint munkabérrel, édesanya háztartásbeli (2 gyermek)

Főállású édesapa 2021. évben bruttó havi 600’000 forintot keresett munkabérként, míg az édesanya háztartásbeli volt egész évben. Két gyerekmekük után (egész évben) nem vették igénybe a családi adókedvezményt, így visszatérítés címén az édesapa havi béréből levont előleg visszajár, de mivel van jogszabályi maximum, így 809’000 forintot fognak neki visszatérítés címén kiutalni. Fontos megjegyezni, hogy a család az éves SZJA-bevallás beadását követően már nem számolhat az év közben nem igényelt családi adókedvezmény teljes összegével, mindösszesen 271’000 forint jár majd még nekik vissza ezen a jogcímen.

b) Főállású édesapa bruttó havi 600’000 forint munkabérrel, részmunka-idős édesanya 250 ’000 forint munkabérrel (2 gyermek)

Főállású édesapa 2021. évben bruttó havi 600.000 forintot keresett munkabérként, míg az édesanya részmunkaidőben bruttó 250’000 Ft-os béren volt bejelentve, ugyancsak két gyermek után voltak jogosultak családi adókedvezményre, mint az előbbi példában. Az édesapa egész évben igénybe vette a családi adókedvezményt. Ez esetben az édesapa 600’012 forint visszatérítésre számíthat (adókedvezmények után havonta levont SZJA-előlegek 12-szerese), az édesanya a bruttó béréből az egész évben előlegként levont teljes SZJA-t visszakapja, összesen 450’000 forintot.

c) Főállású édesapa bruttó havi 600’000 forint munkabérrel, főállású édesanya 600’000 forint munkabérrel (3 gyermek)

Főállású édesapa 2021. évben bruttó havi 600.000 forintot keresett munkabérként, a főállású édesanya ugyancsak 600’000 Ft-os munkabéren van bejelentve; három gyermek után jogosultak családi adókedvezményre egész évben. A családi adókedvezményt az édesanya vette igénybe. Az édesapa a maximum adóvisszatérítést fogja visszakapni, 809’000 forintot, míg az édesanya visszatérítés jogcímén nem fog visszakapni személyi jövedelemadót, hisz a három gyermek után járó családi adókedvezményre jutó SZJA az ő esetében bőven meghaladja a 809’000 forint jogszabályban rögzített maximumot.

A személyi jövedelemadó visszatérítés nem csupán egy kedvezmény a családoknak, következményeivel együtt adótervezési kérdéseket vet(het) fel a család életében a 2021. évi évi szja bevallások beadásakor, a tervezet véglegesítésekor. Az adókedvezmények, pénztári megtakarítások feletti rendelkezések, adóvisszatérítések maximális kihasználása, optimalizálása érdekében már most előre kell gondolkodni!

Letölthető kalkulációnk a szülők végleges, közös döntéséhez nyújt segítséget az adóvisszatérítés várható összegének megállapításához.

Bízunk benne, hogy hírlevelünk segítséget nyújt az új kedvezmény szabály értelmezésében és alkalmazásában. Kérdések esetén szívesen állunk rendelkezésükre. A jövőben megjelenő nyilatkozatról és esetleges változásokról tájékoztatni fogjuk Önöket!

Üdvözlettel:

ABT Treuhand csoport

Megjelent: 2021. október 6. | Témakör: Adózás

Szerző
Papp Orsolya
Tanácsadó, ÁFA szolgáltatások
[email protected]

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.