ABT blog

A
Csúszik az áfa bevallás tervezetek adóhatósági bevezetése

Szerző
Takó Dániel
Menedzser, adóadminisztrációs szolgáltatások
[email protected]

Csúszik az áfa bevallás tervezetek adóhatósági bevezetése

Jelen állás szerint az adóhatóságnak további időre van szüksége a bevezetéshez, így első körben az októberi időszakról készülő – november 22-ig esedékes – bevallásoknál lesz lehetőség az új NAV által biztosított szolgáltatás használatára.

A korábbi tervekkel ellentétben mégsem készült el az adóhatóság rendszere a július hónapról szóló adóbevallás határidejéig. Jelen állás szerint az adóhatóságnak további időre van szüksége a bevezetéshez, így első körben az októberi időszakról készülő - november 22-ig esedékes - bevallásoknál lesz lehetőség az új NAV által biztosított szolgáltatás használatára.

További halasztást jelent még a rendszerben, hogy 2022. februárjáig a bevallási tervezetek nem tartalmazzák az import áfa adatokat, így ezzel az idei áfa bevallási tervezeteket mindenképpen ki kell egészíteni.

Egyéb adatok tekintetében még további csúszás várható a szolgáltatásban: fordított adózás alá eső termékek, személygépkocsi és új közlekedési eszköz közösségi beszerzésének adatai csupán 2022 júliusa után szerepelnek majd a rendszerben. A jelenlegi tervek szerint továbbá 2022 júliusa előtt nem lesz lehetőség önellenőrzés benyújtására az e-áfa rendszeren belül. Ezen felül azok sem fogják tudni használni az e-áfa bevallás tervezetet 2022 januárja előtt, akiknek 2021. október 1-jét követően változik meg az áfa bevallási gyakoriságuk (például az év utolsó hónapjaiban negyedévesről havira váltók).

A jogszabály lehetőséget ad arra, hogy a fenti határidőket megelőzően is használható legyen az új rendszer, amennyiben az adóhatóság elkészült a szükséges fejlesztésekkel.

Az áfa bevallás tervezet biztosan segítséget jelent az adózók egy rétegének, főként kisvállalkozásoknak, azonban komplexebb tevékenységű vállalkozások, közép- és nagyvállalatok minden bizonnyal a jövőben is a saját maguk által készített, a saját könyvelési adatokból felépülő bevallásokat fogják használni, melyre a bevallási tervezetek bevezetését követően is lehetőség lesz.

2021-től az adóhatóság szinte minden számláról kap információt, néhány esetben azonban előfordulhatnak még homályos területek melyekre a NAV nem lát rá tisztán - mint például az online webáruházak vagy külföldi székhelyű vállalkozások adatszolgáltatásai, illetve ahol önszámlázást használnak és az adatszolgáltató, azaz a számlakibocsátással megbízott külföldi személy.

Ugyan az utóbbi időben világosan látszódik, hogy az adóhatóság igyekszik minden az adatszolgáltatási, számlázási rendszerben észlelt problémát – legtöbbször az adózót támogatva – rövid időn belül elhárítani, továbbra is előfordulnak technikai vagy rendszerszintű gondok az adózói oldalon. (Például külföldi anyavállalattal rendelkező cégeknél a központi szoftver használatánál, belföldi székhellyel nem rendelkező vállalkozásoknál, új vállalatirányítási szoftver bevezetésekor, szolgáltatóváltáskor, illetve gyakran a számlahelyesbítések kezelése sem megfelelő).

A fentiek tükrében fontos, hogy az esetlegesen még meglévő hiányosságokat minél hamarabb javítsuk. Tapasztalt kollégáink készségesen segítenek bármilyen az adatszolgáltatási rendszert érintő problémák megoldásában.

Megjelent: 2021. szeptember 3. | Témakör: AdózásAdózás

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.