ABT blog

A

Szerző
Láng József
Adószakértő, ügyvezető
[email protected]

Szerző
Cseuz Ákos
Adótanácsadó menedzser
[email protected]

Behajthatatlanná vált követeléssel kapcsolatos áfa utólagos visszaigénylése

Az Európai Unió Bírósága nemrégiben döntést hozott egy magyar vonatkozású ügyben, amely szerint a tagállamoknak lehetővé kell tenniük az áfa alapjának utólagos csökkentését, ha az eladó bizonyítani tudja, hogy az adósával szemben fennálló követelése véglegesen behajthatatlanná vált.

Tisztelt Ügyfeleink! Tisztelt Olvasóink!

Jelen hírlevelünkben e döntés következményeit foglaljuk össze az érintett vállalkozások számára, akik eddig nem csökkentették áfa kötelezettségüket hasonló körülmények között.

Elöljáróban a követelésekről

A követelések minősítése a számviteli és adószabályok szerint mindig is fokozott körültekintést igényelt. Alapvetően akkor minősül egy termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás valóban követelhetőnek, ha azt a megrendelő el is fogadta, azaz nem vitatta. A gyakorlatban gyakran találkozunk olyan esetekkel, amikor úgy történik meg egy számla kiállítása, hogy a másik fél, azaz a megrendelő a leszállított termékkel kapcsolatban kifogást emelt, vagy az adott szolgáltatás teljesítését vitatta. Ilyen esetben nem beszélhetünk valódi követelésről és más módon kell a kialakult nézeteltérést feloldani, a számla végösszegét és ezzel együtt a kiszámlázott áfát pedig a megállapodáshoz igazítani.

Az alábbiakban részletezett új szabályozás tehát csak azokra az esetekre alkalmazható, amikor egy vevő által nem vitatott, elfogadott értékesítésről kiállított számláról van szó, amelyben az eladó általános forgalmi adót számított fel, és a számlát a vevő – elsősorban fizetésképtelenség miatt – nem egyenlítette ki.

A hatályos (régi) magyar szabályozás

A magyar ÁFA törvény alapján mindeddig nem volt lehetséges az általános forgalmi adó részleges vagy teljes visszaigénylése (pontosabban az adó alapjának utólagos csökkentése), ha az adós teljesen vagy részlegesen nem fizette meg tartozását üzleti partnerének. Tehát az eladó az adós nemteljesítése esetén nem igényelhette vissza a költségvetésbe befizetett áfát az adóhatóságtól.

Az Európai Unió Bírósága döntése

A Bíróság végzésében a közösségi hozzáadottérték-adóról szóló irányelv (HÉA-irányelv) alapelvére hivatkozott, amely szerint az adóhatóság nem szedhet be magasabb összegű adót annál, mint amelyet az adóalany, jelen esetben az eladó a vevőjétől beszedett. Az említett jogesetben az adós adóalanyisága felszámolási eljárás során megszűnt, a követelés nyilvánvalóan „véglegesen behajthatatlanná vált”, így az áfa alapjának csökkentése a Bíróság szerint lehetséges, tehát az eladó a megfizetett áfát visszaigényelheti a magyar adóhatóságtól.

A döntés következményei hasonló magyar ügyekben

Az említett EU bírósági döntés hatásására a korábban levonásba nem helyezett, az adós által az eladónak teljesen vagy részben nem megfizetett ellenérték áfája az elévülési időn belül – akár a következő áfa-bevallásban – visszaigényelhetővé válhat. Ez azt jelenti, 2019. év végéig havi áfa bevallási gyakoriság esetén a 2013 decemberében, negyedéves áfa-bevallási gyakoriság esetén 2013. utolsó negyedévében keletkezett áfa kötelezettségeket lehet módosítani.

Visszaigénylés esetén számításba kell venni, hogy az adóhatóság a konkrét eset összes körülményeit, iratait vizsgálni fogja egy kiutalás előtti adóellenőrzés során. Ha az adóhatóság az áfa alapjának csökkentését megtagadja, a továbbiakban bírósági úton lehet érvényesíteni az adóhatósággal szembeni áfa követelést.

Megjegyezzük, hogy sem az Európai Unió Bírósága sem a HÉA-irányelv nem határozza meg a „véglegesen behajthatatlanná vált követelés” fogalmát, feltételeit, a behajthatatlanság vizsgálata nemzeti hatáskörbe tartozik. A véglegesen behajthahatlanná vált követelés körülményeit az eladónak kell bizonyítania a nemzeti adóhatóság, ill. bíróság előtt.

Az éppen aktuális adóbevallásban szereplő áfa alapjának csökkentése előtt ezért érdemes alaposan mérlegelni, milyen arányban állnak a visszaigényelni kívánt áfa összegek a felmerülő várható költségekkel és kockázatokkal.

A magyar szabályozás változása 2020-tól

A korábbi EU Bírósági döntések hatására az országgyűlés idén nyáron módosította a behajthatalan követelésekkel kapcsolatos adóalap csökkentési ill. áfa visszaigénylési szabályokat.

A 2020-tól hatályos változások alapján az eladónál utólag csökkenthető lesz a fizetendő adó alapja, ha a számlából eredő követelése behajthatatlannak minősül az alábbiak szerint:

  • legalább 2 éve folyó felszámolás vagy végrehajtás során igazoltan nincs rá fedezet, vagy
  • a követelést a hitelező az egyezségi megállapodás keretében elengedte.

Az áfa visszaigénylésének feltételeit a nyáron elfogadott adóváltozásokról szóló hírlevelünkben ismertettük részletesen.

Amennyiben Ön is rendelkezik olyan követeléssel, amelyet már régóta sikertelenül próbál behajtani, úgy munkatársaink szívesen segítenek annak eldöntésében, hogy a felszámított áfa visszaigénylésére megnyílt-e a lehetőség a fenti változások tükrében.

Üdvözlettel:

ABT Treuhand csoport

Megjelent: 2019. november 22. | Témakör: AdózásAdózás

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.