ABT blog

A

Szerző
Cseuz Ákos
Adótanácsadó menedzser
[email protected]

Allokáljunk okosan!

Május végéig többek között a külföldi cégeknek is társasági adó bevallást kell készíteniük, amennyiben magyarországi építési-szerelési tevékenységük miatt társaságiadó-köteles telephelyük keletkezett. Ebben a bejegyzésben a külföldi vállalkozásokra vonatkozó speciális társaságiadóalap-korrekciókra hívjuk fel a figyelmet.

Május végéig többek között a külföldi cégeknek is társasági adó bevallást kell készíteniük, amennyiben magyarországi építési-szerelési tevékenységük miatt társaságiadó-köteles telephelyük keletkezett. Ebben a bejegyzésben a külföldi vállalkozásokra vonatkozó speciális társaságiadóalap-korrekciókra hívjuk fel a figyelmet.

A kettős adózási egyezmények telephelyre vonatkozó 5. cikke határozza meg, hogy az építési terület vagy az építési-szerelési munkálatok helyszíne milyen időtartamot követően válik társaságiadó-köteles telephellyé. Mivel ez az esetek többségében 12 hónap, leghamarabb a projekt kezdetétől számított egy év elteltével van biztos tudomásunk arról, hogy Tao-köteles telephely keletkezett - ennek megfelelően a két érintett naptári évről közös társasági adó bevallást kell benyújtanunk.

A magyar társasági adó törvény a külföldi vállalkozóra speciális adóalap-korrekciós szabályokat is tartalmaz:

  • az adóalapot csökkenti a központi üzletvezetési és általános ügyviteli költségből, ráfordításból a telephelyre jutó arányos rész (de max. a telephelynél elszámolt árbevétel és a teljes céges szintű árbevétel arányában);
  • növeli a telephelynél elszámolt üzletvezetési és általános ügyviteli költség, ráfordítás;
  • növeli a telephely közvetítésével elért, de a telephelynél közvetlenül el nem számolt árbevétel, bevétel 5 százaléka.

Az első két pontot értjük: amennyiben a telephelynél elszámoltunk központi költségeket, ezekkel vissza kell korrigálnunk az adóalapot, és csak ezek árbevétel-arányos részével terhelhetjük meg a telephely eredményét.

A harmadik pont olvasásakor azonban támadhatnak kétségeink: ha egy ipari berendezést külföldön terveznek és gyártanak, majd a Magyarországi megrendelőnél egy évnél hosszabb ideig szerelnek össze, vajon Magyarországra kell-e allokálni a tervezés és gyártás árbevételének 5%-át is?

Az egyezmények ugyanis rögzítik, hogy a külföldi vállalkozás nyeresége csak olyan mértékben adóztatható meg a telephely országában, amilyen mértékben az az adott telephelynek tudható be.

Az adóhatóság állásfoglalásában megerősítette, hogy a külföldi projektrész árbevételének 5%-ával nem feltétlenül kell Magyarországon adóalapot növelni: amennyiben a telephelyhez kötődő árbevétel egyértelműen elkülöníthető, és annak nyeresége külön is kimutatható (pl. a helyszíni összeszerelésre, ill. beépítési, kivitelezési vagy felügyeleti szolgáltatásokra a felek külön díjat megállapítva szerződnek), ezt a korrekciót nem kell alkalmazni.

Mielőtt azonban valaki az egyébként külföldön adózó teljesítmények adókötelezettségét beljebb tolná a hazai 9%-os „adóparadicsomba” azzal, hogy az ellenérték meghatározásakor szándékosan összemossa a külföldi tervezést és gyártást a magyar telephelyhez kötődő egyéb tevékenységekkel, célszerű a külföldi szabályokat és az egyezmény beszámításra vonatkozó egyéb rendelkezéseit is alaposan megvizsgálni.

Megjelent: 2019. május 3. | Témakör: AdózásAdózás