ABT blog

A
Adótervezési lehetőségek a gyermeket nevelő magánszemélyeknek - Tervezési lehetőségek a gyermeket nevelő magánszemélyek 2021. évi adóvisszatérítésében - adóvisszatérítés a gyermeket nevelő magánszemélyeknek - családi adókedvezmény

Tervezési lehetőségek a gyermeket nevelő magánszemélyek 2021. évi adóvisszatérítésében

Bejegyzésünkben összefoglaljuk, miket érdemes átgondolniuk a gyermeket nevelő szülőknek a 2021. évre vonatkozó végleges adóbevallásuk benyújtásakor, hogy minél nagyobb kedvezményt tudjanak érvényesíteni. Letölthető kalkulációnk is a szülők végleges, közös döntéséhez nyújt segítséget.

Ahogy korábbi bejegyzésünkben írtuk, a személyi jövedelemadó visszatérítés nem csupán egy kedvezmény a családoknak, hanem olyan adótervezési lehetőségeket rejt, amelyeket érdemes idejében átgondolni, hogy a gyermeket nevelő szülők a 2021. évre vonatkozó végleges adóbevallásuk benyújtásakor – közös megegyezéssel – minél nagyobb kedvezményt tudjanak érvényesíteni a jogszabályban biztosított kereteken belül.

A befizetett adó (adóelőleg) visszatérítésére mindkét szülő jogosult

Az adóvisszatérítés egyik alapszabálya szerint nem csak a családi adóalap-kedvezményt érvényesítő szülőnek jár vissza a 2021. évre befizettet adó (vagy annak egy része), hanem mindkét szülő jogosult az adóvisszatérítésre, fejenként maximum 808 920 Ft összegben, ha erre a teljes adóévre fizetendő személyi jövedelemadója fedezetet biztosít.

A gyermekek után járó családi kedvezmény másik jellemzője, hogy nem csak a személyi jövedelemadóban (SZJA), hanem az egyéni társadalombiztosítási járulékban (18,5%) is érvényesíthető, így az új kormányrendelet szerint a rendkívüli visszatérítés maximális összegének kihasználásához érdemes átgondolni az év közben, a kifizetőnek, munkáltatónak tett nyilatkozat alapján érvényesített kedvezményeket (csak az egyik szülő veszi igénybe valamennyi gyermek után, megosztják egymás között a teljes összeget tetszés szerinti arányban vagy közösen érvényesítik egyenlő arányban).

A szülők a gyermekek után járó kedvezmények igénybevételéről, azok megosztásáról vagy közös érvényesítéséről az éves adóbevallásukban döntenek véglegesen, ugyanígy az első házasok kedvezményéről is, tehát a magánszemélyek az adóelőleg megállapításához a kifizetőnek, munkáltatónak év közben tett nyilatkozataikat a 2021. évre vonatkozó adóbevallásukban módosíthatják.

A 2021. évi adóbevallás benyújtási határideje 2022. május 20. Az adóhatóság a visszajáró összeget a hibátlan adóbevallás beérkezésétől számított 30 napon belül, de legkorábban 2022. március 1-jétől fizeti vissza a magánszemélyeknek.

2022. februári 15-ig a NAV csak a munkáltatók, kifizetők adatszolgáltatása alapján a 2021. év közben már befizetett adóelőlegeket utalja ki az adóvisszatérítésre jogosult szükőknek.

Ha a szülők módosítani kívánják a családi adókedvezmény igénybevételére vonatkozó nyilatkozatukat, amelyet év közben a kifizetőnek, munkáltatónak adtak át, az éves adóbevallásukban rendezhetik a különbözetet, azaz a 2021. évre az egyik és másik szülőnek járó adóvisszatérítés összegét.

Letölthető kalkulációnk a szülők végleges, közös döntéséhez nyújt segítséget az adóvisszatérítés várható összegének megállapításához.

Egyéni vállalkozói, mezőgazdasági őstermelői, ingatlan bérbeadásból, külföldi munkáltatótól származó és egyéb jövedelmek

Nem csak a munkaviszonyból származó bérjövedelem, hanem más, önálló tevékenységből származó ill. egyéb jövedelmek után is jár a szülőknek az adó-visszatérítés. Ez azt jelenti, hogy ha valamelyik szülő bérjövedelmét terhelő adó kevesebb mint a visszatéríthető maximális öszeg (808 920 Ft) vagy az édesanya jövedelme adóementes a négy vagy több gyermek nevelése miatt, akkor az ingatlan bérbeadással kapcsolatban befizetett adóból (adóelőlegből) is jár részére a visszatérítés.

A nem kifizetőtől származó jövedelmekről az adóhatóság csak a magánszemélyek éves adóbevallásából szerez tudomást, tehát a februári automatikus visszatérítésben – adatok hiányában – nem tudja figyelembe venni az ilyen jövedelmek után befizetett adóelőlegeket, ezért az egyéni vállalkozó, mezőgazdasági ősteremelő és az ingatlant bérbeadó szülők az éves adóbevallásukban érvényesíthetik a 2021. évre járó adóvisszatérítést.

A külföldi munkáltatótól származó jövedelmekről a magyar adóhatóságnak nincs tudomása, így az adóvisszatérítés ugyancsak a magánszemély éves adóbevallásában érvényesíthető.

Önkéntes pénztári, nyugdíjbiztosítási kedvezmények érvényesítése

Az önkéntes kölcsönös pénztári befizetésekhez, nyugdíjbiztosítási megtakarításokhoz kapcsolódó adójóváírás (az adóévi befizetések 20%-a, de maximum 150, ill. 130 ezer Ft) kihasználása érdekében a szülőknek célszerű újra gondolni ezévi terveiket.

Mivel a rendkívüli adóvisszatérítés csökkenti a 2021. évre fizetendő adó (SZJA) összegét, kevesebb forrás (fizetendő SZJA) marad az önkéntes pénztári és egyéb nyugdíjcélú befizetések után érvényesíthető 20%-os jóváírásokra. Az adóbevallásban kitöltendő rendelkező nyilatkozat ugyanis csak az adóvisszatérítés után fennmaradó, fizetendő adó összegére vonatkozik.

A két szülő az év utolsó hónapjaiban közösen számolhatja ki, kinek marad elegendő „fizetendő” adója az egészségpénztári kedvezményekre: jövedelmüktől függően ki fizessen be év végén a saját önkéntes pénztári számlájára több összeget, melyikük mennyi családi adóalap-kedvezményt érvényesítsen az év utolsó hónapjaiban, hogyan érvényesítsék a kedvezményeket a 2021. évi adóbevallásukban.

Megjelent: 2021. november 10. | Témakör: Adózás

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.