ABT blog

A
Adóváltozások 2021-2022 - ABT Treuhand csoport

Adóváltozások 2021-2022

Hírlevelünkben röviden ismertetjük a nemrégiben elfogadott, jövő évtől hatályos adóváltozásokat és a 2021-es évre vonatkozó adózási egyszerűsítéseket.

Tisztelt Ügyfeleink! Tisztelt Olvasóink!

Az Országgyűlés 2021.06.08-án elfogadta a jövő évtől hatályos adóváltozásokat, amelyeket az alábbiakban foglalunk össze. Emellett a kormány több a 2021-es évre vonatkozó adózási egyszerűsítést is kihirdetett, melyeket hírlevelünk végén ismertetünk.

1. Személyi jövedelemadó

2022-től jobban megéri átalányadózást választani, hiszen az eddigi általános 15 milliós bevételi értékhatárral szemben a mindenkori éves minimálbér tízszereséig lesz alkalmazható az átalányadó (2021-es minimálbérrel számolva ez 20.088.000 Ft). Kiskereskedelmi tevékenység esetében 100 millió helyett az éves minimálbér ötvenszerese a bevételi korlát (2021-es minimálbérrel számolva ez 100.440.000 Ft). A bevételi korlátot az eddigi szabályok szerint, az adóévet megelőző év alapján kell vizsgálni.

Az egyéni vállalkozó átalányadózó

  • bármely tevékenység esetében 40%-os,
  • a törvényben tételesen meghatározott tevékenységek (pl. építőipari szolgáltatás, fényképészet, taxis személyszállítás, fodrász) esetében 80%-os
  • kiskereskedelmi tevékenység esetében és mezőgazdasági őstermelő esetében 90%-os

költséghányadot alkalmazhat.

Az átalányadózást választó egyéni vállalkozó jövedelme adómentes az éves minimálbér felét meg nem haladó részig.

További változás, hogy 2022-től adómentes a kifizető által biztosított kizárólag emberi erővel hajtott vagy legfeljebb 300W teljesítményű elektromos motorral segített kerékpár magáncélú használata a személyi jövedelemadóban.

Magánszemély – villamos energiáról szóló törvény szerinti aktív felhasználóként, vagy energiaközösség tagjaként – villamos energia értékesítésből származó bevétele évi 12000kWh energia mennyiségig szintén adómentes bevétel.

A koronavírus járvány következtében elhunytak hozzátartozóit segítő, a köztársasági elnök által létrehozott alapítványtól származó juttatás is adómentes bevételnek minősül.

Változik a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem adózása is. A legfontosabb tudnivalókat korábbi hírlevelünkben foglaltuk össze.

2. Szakképzési hozzájárulás, szociális hozzájárulási adó

2022. július elsejétől megszűnik a szakképzési hozzájárulás és 15%-ra csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke

A 2022. évi költségvetési törvényjavaslat megszünteti a munkáltatókat terhelő, a bérjövedelmek után fizetendő 1,5%-os szakképzési hozzájárulást.

A szakképzés kifutó rendszerében a kifizetőnek nem kell szociális hozzájárulási adót fizetnie sem a szakképzési munkaszerződés, sem a tanulószerződés alapján a tanulóknak kifizetett jövedelem után.

A saját jogú nyugdíjas személy csak az egyéb jövedelmei és a külön adózó (pl. tőkejövedelmek) után köteles szociális hozzájárulási adót fizetni, kereső tevékenységből származó jövedelme így mentes mind a társadalombiztosítási járulék, mind a szociális hozzájárulási adó alól.

2022. július 1-től a szociális hozzájárulási adó mértéke 15%-ra csökken a jelenlegi 15,5%-ról.

Szakirányú oktatás és duális képzés adókedvezménye

2022. július 1-jétől ­– a szakképzési hozzájárulás kivezetésével ­– a tanulókkal, hallgatókkal szakképzési munkaszerződést, illetve hallgatói munkaszerződést kötő munkáltatók számára a jogszabály a jövőben a szociális hozzájárulási adóból biztosítja a korábban a szakképzési hozzájárulási kötelezettségből érvényesíthető kedvezményeket. A fizetendő szociális hozzájárulási adót meghaladó, illetve a szociális hozzájárulási adó fizetésére törvény alapján nem köteles adóalanyok az adókedvezményt visszaigénylés keretében érvényesíthetik.

3.    Társasági adó

Szűkül azon adóalanyok köre, melyek a csoportos társasági adóalanyiságot választhatják: 2022-től már nem lehet a csoportos társasági adó alanya a nonprofit gazdasági társaság, a szociális szövetkezet, a közérdekű nyugdíjas szövetkezet és az iskolaszövetkezet.

Az adózás előtti eredményt csökkentő jogcímek közé 2022-től bekerül a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványnak adott eszköz, juttatás könyv szerinti értékének 20 százaléka, mely alapítói vagy csatlakozói vagyonrendelés esetén 40%. Ha a jutattás közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványi vagy egyházi fenntartásban lévő egyetem, illetve annak fenntartója részére történik felsőoktatási támogatási megállapodás keretében, az adózás előtti eredményt csökkenti a juttatás 300%-a. A kedvezmény érvényesítéséhez továbbra is szükség van a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány igazolására. Az adózás előtti eredmény csökkentő jogcímen  felül a juttatott eszköz könyv szerinti értéke és az elszámolt áfa vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek minősül.

Kapcsolódva a személyi jövedelemadóban érvényesíthető kedvezményhez, vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek minősül a munkaviszonyban álló magánszemélynek, vagy hozzátartozójának biztosított maximum 300W teljesítményű elektromos vagy emberi erővel hajtott hagyományos kerékpár.

4.    Általános forgalmi adó

2022-től már lehetőség lesz az adó elévülését követően is, az ok bekövetkezését követő 1 éven belül arra, hogy az adóalany az adóhatóságtól kérelmezze az eladó részére tévesen megfizetett általános forgalmi adó visszafizetését. (Az eddigiekben csak az elévülést megelőző 6 hónapon belül volt lehetőség a kérelem beadására.)

A behajthatatlan követelések áfáját is lehetőség lesz az elévülést követően, az ok bekövetkezésétől számított egy éven belül kérvényezni. További egyszerűsítő rendelkezés, hogy a behajthatatlan követelések áfájának visszatérítéséhez számos korábbi feltételt már nem kell vizsgálni.

Az Egyesült Királyságban letelepedett áfa alanyoknak új megállapodás értelmében viszonosság keretében lesz lehetőségük a magyarországi áfa visszatéríttetésére, mely tisztázza a Brexitet követő magyar-brit áfa-visszatérítési eljárások körül kialakult bizonytalanságot. Tekintettel arra, hogy Észak-Írországra továbbra is az Európai Unió joga alkalmazandó, az ottani adaóalanyok úniós szabályok alapján kérelmezhetik a korábban megfizetett magyar áfa visszatérítését. A visszaigénylésre a Brexitet követően már 2021 januárjától lehetőség van.

5.    Helyi adók

A jogalkotó mentesíti az egészségügyi közszolgálat teljesítése során eltöltött vendégéjszaka kapcsán felmerülő idegenforgalmi adó megfizetését.

6.    Ágazati különadók

2022-től megszűnik a kockázati tőkealap-kezelők, a tőzsde, az árutőzsdei szolgáltatók pénzügyi szervezetek különadó kötelezettsége.

Az energiaellátók jövedelemadójában nem kell megnövelni az adóalapot a vagyonkezelő alapítványoknak kifizetett juttatásokkal. A negatív jövedelemadó-alap elhatárolható és a keletkezést követően felhasználható a pozitív adóalap csökkentésére, első alkalmommal a 2020. adóévi negatív adóalap elhatárolására lesz lehetősége az energiaellátóknak.

7.    Adózás rendje, adóeljárási szabályok

A székhelyszolgáltatók szigorúbb szabályok alapján végezhetik tevékenységüket. Székhelyszolgáltató igénybevételének bejelentése esetén az adóhatóság megvizsgálja, hogy a székhelyszolgáltató szerepel-e a székhelyszolgáltatók nyilvántartásában. Ha a megjelölt személy nem szerepel a nyilvántartásában, az adóhatóság 15 napos határidő tűzésével az felhívja az adózót, hogy megfelelő székhelyet jelentsen be, ellenkező esetben az adószám törlésre kerül.

Az adózás rendjéről szóló törvény pontosítja a késedelemi pótlék és az önellenőrzési pótlék számítás szabályait. A késedelmi és önellenőrzési pótlék napi mértékét három tizedesjegy pontossággal kell megállapítani.

A cégautóadót és a belföldi gépjárművek adóját társaságoknak és természetes személyeknek is kerekítés nélkül forintban kell megfizetniük.

További fizetési kedvezmények a veszélyhelyzettel kapcsolatban, 2021-ben

2021. december 31-ig hat havi pótlékmentes fizetési halasztás vagy legfeljebb tizenkét havi pótlékmentes részletfizetés kérhető az adóhatóságtól, egy alkalommal, a legfeljebb 5 millió forint összegű adóra.

Fizetési nehézség esetén adómérséklés is kérvényezhető, egyetlen alkalommal, legfeljebb húsz százalékkal, de ötmillió forintot meg nem haladó mértékben, kizárólag egy adónem tekintetében. Mindkét fenti esetnél a kérelemben valószínűsíteni kell, hogy a fizetési nehézség a veszélyhelyzetre vezethető vissza.

A turizmusfejlesztési hozzájárulást nem kell megfizetni a 2021. január 1. és 2021. december 31. közötti időszakra.

A Kormány 2021. év végéig meghosszabbította a béren kívüli és egyes meghatározott juttatásokkal kapcsolatos kedvező szabályokat, amelyekkel módosítottuk a cafetériáról szóló korábbi hírlevelünket.

Bízunk benne, hogy hírlevelünk segítséget nyújt az új adószabályok értelmezésében és alkalmazásában. Kérdések esetén szívesen állunk rendelkezésükre.

Üdvözlettel:

ABT Treuhand csoport

Megjelent: 2021. július 1. | Témakör: Adózás

Szerző
Láng József
Adószakértő, ügyvezető
[email protected]

Szerző
Takó Dániel
Menedzser, adóadminisztrációs szolgáltatások
[email protected]

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.