ABT blog

A

Verhetetlen SZÉP kártya – a legkedvezőbb juttatás

Még mindig a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP kártya) a legismertebb béren kívüli juttatás, amelyet munkáltató a munkavállalójának ill. társas vállalkozás a személyesen közreműködő tagjának adhat minimális adókötelezettség mellett.

Még mindig a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP kártya) a legismertebb béren kívüli juttatás, amelyet munkáltató a munkavállalójának ill. társas vállalkozás a személyesen közreműködő tagjának adhat minimális adókötelezettség mellett. A kifizetőt (munkáltatót) terhelő 15%-os mértékű személyi jövedelemadón kívül 2021. évben semmilyen más adó nem terheli a magánszemélyek SZÉP kártyájára fizetett juttatásokat az éves keret összegéig.

A veszélyhelyzettel összefüggésben – amely jelenlegi ismereteink szerint 2021. december 31-ig tart – a kormány idén megemelte a korábbi keretösszegeket az alábbiak szerint.

A SZÉP kártya

  • szálláshely alszámlájára utalt támogatás legfeljebb évi 400 ezer forint,
  • vendéglátás alszámlájára utalt támogatás legfeljebb évi 265 ezer forint,
  • szabadidő alszámlájára utal utalt támogatás legfeljebb évi 135 ezer forint

összegben tartozik a legkedvezőbb adózású körbe, az éves rekreációs keret pedig 2021. évben

  • 800 ezer Ft egy adott munkáltatónál, ha a munkavállaló munkaviszonya egész évben fennáll,
  • költségvetési szervek esetén 400 ezer Ft a jogviszonyban töltött napok arányában.

A fenti keretösszegek számításánál idén nem kell figyelembe venni a több munkáltatótól származó juttatásokat, így nincs szükség a munkavállaló nyilatkozatára az előző munkáltatótól SZÉP kártyájára utalt összegekről, csupán arra kell figyelemmel lenni, hogy egy adott kifizetőtől (munkáltatótól) származó, a jogviszonyban töltött napokkal arányos keretösszeg minősül béren kívüli juttatásnak 15%-os kifizetői adóteher mellett, a keret feletti juttatás után pedig 35,99%-os adó terheli a kifizetőt (munkáltatót).

A kedvezményes adózás feltétele, hogy az összeg legkésőbb 2021. december 31-ig megérkezzen az érintettek SZÉP kártyájára.

A Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló kormányrendelet legutóbbi módosítása a SZÉP Kártya alszámlái („zsebei”) közötti átjárhatóságot 2022. szeptember 30-ig meghosszabbítja, amely még kedvezőbbé teszi ezen juttatások felhasználását a magánszemélyek és az elfogadóhelyek számára.

A magánszemélyeknek adható egyéb juttatások 2021. évi adóterheivel összehasonlítva a SZÉP kártya előnye töretlen, sőt a veszélyhelyzettel összefüggésben hozott intézkedések következtében a munkáltatók magasabb összeget fizethetnek munkavállalóik SZÉP kártyájára a lehető legkevesebb, azaz 15%-os kifizetői adóteher mellett.

A kedvező változások mellett azonban nem szabad elfelejteni azt a jogszabályi alapelvet, amely szerint munkavégzés, személyes közreműködés ellenértékeként béren kívüli juttatást SZÉP Kártya formájában munkavállalónak, társas vállalkozás tagjának nem lehet adni. A kedvező adózású juttatás semmilyen módon nem kapcsolódhat a magánszemély egyéni teljesítményéhez, ellenkező esetben az alapjogviszony szerint önálló vagy nem önálló tevékenységből származó bevételként, munkabérként kell az adókötelezettségeket megállapítani.

A munkáltató döntése szerint eltérő összeget utalhat munkavállalói SZÉP kártyájára – például munkakör, a cégnél eltöltött idő, vagy más objektív szempont alapján.

Egy mindenki számára nehéz év végéhez közeledve a dolgozók megajándékozásának lehet egyik formája a SZÉP kártya, amely zsebeinek összevont egyenlege egy remélhetőleg nem túl távoli, de szebb jövőben használható fel vendéglátásra, belföldi utazásra, szabadidős programokra az egyes alszámlákon elérhető összegektől függetlenül.

Ha az év végi ünnepek alkalmából felmerül az ajándékozás gondolata és ezt minimális adminisztrációval, ugyanakkor a munkavállalók számára a lehető legrugalmasabb választási lehetőségét kínálva szeretnék nyújtani, figyelmükbe ajánljuk saját fejlesztésű cafeteria szoftverünket

Megjelent: 2021. november 19. | Témakör: Bér- és munkaügyBér- és munkaügy

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.