ABT blog

A

Szerző
Takó Dániel
Menedzser, adóadminisztrációs szolgáltatások
[email protected]

Változások az EKAER rendszerben 2021

2021-től kezdődően jelentősen változtak az EKAER szabályok, a legtöbb termék EKAER kötelezettsége idéntől megszűnt. A korábbi NGM rendelet helyett immár a 13/2020. (XII. 23.) PM rendeletben találhatók a részletszabályok.

2021-től kezdődően jelentősen változtak az EKAER szabályok, a legtöbb termék EKAER kötelezettsége idéntől megszűnt. A korábbi NGM rendelet helyett immár a 13/2020. (XII. 23.) PM rendeletben találhatók a részletszabályok.

Mely szabályok változtak?

Megszűnik a korábban nem kockázatos termékek bejelentési kötelezettsége. 2021-től kizárólag a korábbi szabályozásban kockázatos termékek közé sorolt áruk kapcsán kell EKAER számot kérni. Az új szabályozásban ezen termékek megnevezése bejelentésköteles termékekre változik. A bejelentésköteles termékek körét a korábbi nevén kockázatos termékeket felsoroló rendelet tartalmazza. Az áruk köre egyelőre nem változott.
2021-től immáron a megbízható adózók is mentesülnek a kockázati biztosíték adása alól, illetve nem kell biztosítékot nyújtani abban az esetben sem, ha az érintett termékek a kedvezményes 5%-os áfa kulccsal adóznak.

Az eddigiektől eltérően a bejelentési kötelezettség bármilyen járművel, végzett fuvarozási tevékenységre kiterjed, így azt már nem kell figyelni, hogy a fuvarozás útdíjköteles gépjárművel történik-e, az értékhatár túllépése esetén személyautós fuvarozás esetén is EKAER számot kell kérni.
Korábbi változás, hogy 40%-os bírságot csak akkor szabhat ki az adóhatóság, ha a bejelentés maradt el az adózó részéről, vagy a bejelentett termékek értéke vagy mennyisége tér el jelentősen a valós értéktől. Ha a tévedés egyéb adat hibás bejelentése kapcsán történik, akkor az általános szabályok szerinti mulasztási bírság szabható ki.
Az Egyesült Királyság 2021-től már nem EU tag, ezért nem kell EKAER számot kérni az onnan, vagy oda irányuló fuvaroknál.
Egyedi útszakasz-mentesség kérelmezhető 2021-től már közösségi irányokban is az eddigi belföldi forgalom mellett, ha az útszakasz 20 km-nél rövidebb, és a napi jelentések az adózónak aránytalan adminisztrációs terhet jelentenének.

Mi nem változott?

Továbbra is közösségi behozatal és értékesítés, illetve belföldön nem közvetlen végfelhasználó részére történő első, általános forgalmi adóköteles termékértékesítésekor szükséges EKAER számot kérni.
Változatlan maradt a bejelentéskor figyelembe veendő értékhatár: Így az egy fuvarozás keretében egymillió forintértéket és ötszáz kilogramm bruttó tömeget meg nem haladó, bejelentésköteles termékkel ugyanazon feladótól ugyanazon címzett részére ugyanazon gépjárművel történő fuvarozás esetében nincs EKAER bejelentési kötelezettség.

A bejelentéskor a szükséges adatokat az eddigi részletességgel kell megadni. A vámtarifaszámokat 8 karakter hosszan szükséges rögzíteni, az EKAER szám a bejelentéstől kezdődően továbbra is 15 napig érvényes.
A kockázati biztosíték összege a tavalyi szabályok szerint számolandó, tehát a biztosíték mértékének folyamatosan el kell érnie a bejelentés időpontjában a bejelentésben meghatározott érték és a bejelentést megelőző 45 napban teljesített bejelentések, és a még érvényes EKAER számokhoz tartozó bejelentésköteles termékek együttes adó nélküli értékének 15 százalékát.
Továbbra sem kell kockázati biztosítékot nyújtani akkor, ha egyedi kérelemre az adózó engedélyt kapott a mentesülésre, illetve a köztartozásmentes adózói adatbázisban szereplők is mentesülnek a biztosíték alól.

Érdemes tehát azoknak, akik továbbra is bejelentésköteles fuvarozást végeznek kiemelten figyelni az EKAER kérésekor. Annak ellenére, hogy az új szabályok az adminisztrációs hibát enyhébben szankcionálják, az érték és mennyiség kapcsán továbbra sem szabad hibázni, mert a bírság jelentős lehet.

Megjelent: 2021. január 5. | Témakör: AdózásAdózás