ABT blog

A

Változások a munka világában a koronavírus miatt

Blogbejegyzésünkben szeretnénk felhívni a figyelmet néhány munkaüggyel kapcsolatos változásra és fontos információra.

Blogbejegyzésünkben szeretnénk felhívni a figyelmet néhány munkaüggyel kapcsolatos változásra és fontos információra.

1. Kölcsönök, hitelek felfüggesztése kontra bérelőleg

A 2020.03.24-én kihirdetett Kormányrendeletben - 62/2020. (III. 24.) Korm. rendelet – a hitelekre vonatkozó moratóriumot kiterjesztette a kormány a munkáltatói kölcsönökre is, vagyis ezek tőke-, kamat- és esetleges egyéb díjfizetésére haladékot kapnak a munkavállalók.
Szeretnénk felhívni figyelmet arra, hogy a munkáltatói kölcsön nem egyezik meg a bérelőleggel, így arra nem vonatkozik a fent említett Kormányrendelet.

2. Kereseti kimutatás a NAV-tól

Ügyfélkapun keresztül (vagy e-személyivel) egyénileg le lehet kérni az előző 12 hónapra vonatkozó kereset kimutatást. Pár perc alatt elvégezhető ez a folyamat és emellett egy kattintással meg lehet bízni az adóhatóságot, hogy a lekérdezett igazolást továbbítsa a központi hitelinformációs rendszer (KHR) részére, ahonnan az ügyfél által megjelölt bank lekérdezheti a kimutatást. Ez a munkavállalóknak és a munkáltatóknak is segít, hiszen így a dolgozónak nem kell várnia az igazolásra és a cégnek pedig csökken az adminisztrációs feladata.

Azonban jó tudni, hogy az így kapott kereseti kimutatás csak a munkáltató, kifizető által a havi járulékbevallásban bevallott bruttó bérjövedelmet és a levont adóelőleget mutatja havi bontásban egy évre visszamenőlegesen.
A folyamat elvégzéséhez ezen az oldalon találnak segítséget, a „Az igénylés menete” bekezdés alatt.

3.GYED, GYES, GYET jogosultság meghosszabbítása

2020.03.23-án kihirdetésre került a 59/2020. (III. 23.) Korm. rendelet, miszerint a GYED-re, GYES-re, GYET-re való jogosultság a veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbodik. Fontos kiemelni, hogy az előbb említett ellátások azoknál a munkavállalóknál hosszabbodnak meg, akiknél az ellátás 2020. március 11-én, vagy azt követően szűnne meg. A gyermekgondozási díj esetében ez például azt jelenti, hogy a gyermek a második életévét, ikergyermekek esetén a harmadik életévüket 2020. március 11-én, vagy azt követően töltik be. A Kormányrendelet nem tesz különbséget aközött, hogy az édesanya, az édesapa, vagy esetleg a nagyszülő kapja az ellátást, minden esetben meghosszabbodik az ellátás (természetesen a fentebb leírt feltétel fennállásakor). A felsorolt ellátások meghosszabbítására nem kell külön kérelmet benyújtania a munkavállalónak, az hivatalból kerül megállapításra a veszélyhelyzet időtartamára eső naptári napokra.

4. Fizetés nélküli szabadság idején is segíthet a munkáltató

Sajnos azt tapasztaljuk, hogy sok esetben a munkavállalóknak fizetés nélküli szabadságra kell mennie. A munkáltató ebben az esetben is segíthet a munkavállalónak úgy, ha átvállalja, vagyis megfizeti utána az egészségügyi szolgáltatási járulékot (naponta 257 Ft, havonta 7.710 Ft összegben). Fontos, hogy be kell jelentenie a munkavállalónak az átvállalást az adóhatóság felé a 20T1011-es nyomtatványon, ami a NAV visszaigazolása alapján válik hivatalossá (elektronikus úton benyújtott adatlap esetén a betöltést visszaigazoló nyugta jelenti a hivatalossá válást). Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a tárgyhónap utáni hónap 12. napjáig átutalással vagy csekken lehet befizetni a NAV Egészségbiztosítási Alapot megillető bevételek magánszemélyt, őstermelőt, egyéni vállalkozót, kifizetőt terhelő kötelezettség beszedési számlájára, amelynek száma: 10032000-06056229. Átutaláskor a közlemény rovatban a munkavállaló adóazonosító jelét fel kell tüntetni.

Megjelent: 2020. április 2. | Témakör: Bér- és munkaügy COVID 19