ABT blog

A

Szerző
Papp Orsolya
Tanácsadó, ÁFA szolgáltatások
[email protected]

Személyi kedvezmény, a betegségek adókedvezménye

Bizonyos betegségek, illetve fogyatékos állapotok esetében az elszenvedő magánszemély adókedvezményre jogosult. 2019. január 1-jétől kiegészült a jogosultak köre  és további betegségtípusok esetében is fennáll a kedvezmény igénybevételének lehetősége.

A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény egy évek óta hatályos paragrafusa rögzíti, hogy bizonyos betegségek, illetve fogyatékos állapotok esetében az elszenvedő magánszemély adókedvezményre jogosult. Az adókedvezmény mértéke az adóév első napján érvényes minimálbér 5 százaléka, ami 2019. évben 7.450 forintot jelent havonta, feltéve, hogy a magánszemélynek az adott évben volt összevont adóalapba tartozó jövedelme, és legalább annyi jövedelemadó kötelezettsége, amiből aztán levonhatja a kedvezményt.

Azt, hogy milyen betegségek (pl. súlyos és kevésbé súlyos fogyatékosságok, hallás- látás-mozgás szervi fogyatékosságok, emésztőrendszeri érzékenységek, stb.) esetében állhat fent a kedvezményre jogosultság egy kapcsolódó Kormányrendelet szabályozza részletesen. E Kormányrendelet 2019. január 1-jétől hatályos módosítása értelmében a következő betegségtípusokkal egészült ki: endometriózis, mellrák, méhnyakrák, petefészekrák, prosztata és hererák.

A kedvezmény érvényesítésének feltétele, hogy az igénybevétel időpontjában rendelkezésre álljon orvosi igazolás. A jogszabályban arra vonatkozólag átmeneti rendelkezést nem találunk, hogy az újonnan bekerült betegségek esetében, visszamenőleg (öt éves elévülési határidőn belül) érvényesíthetjük-e a személyi kedvezményt – természetesen, csak abban az esetben, ha a beteg állapot korábban is fennállt, és azt igazolni is tudjuk. A kormány és az adóhatóság tájékoztatásában külön rávilágított az önellenőrzés lehetőségére, tehát a jogalkotókat megelőzve mégiscsak érvényesíthető visszamenőleg a kedvezmény az újként felsorolt betegségek esetében is. A napokban megjelent NAV tájékozatót gondosan őrizzük meg az önellenőrző bevallások dokumentációi mellett.

A személyi kedvezményeket visszamenőleg önellenőrzés keretében tudjuk érvényesíteni. Az önellenőrzések elvégzésekor mindig az adóévben hatályos szabályozásra kell figyelemmel lenni a kedvezmény mértéke, az önellenőrzési pótlék, stb. tekintetében. A 2018. évre járó kedvezményt még önellenőrzés nélkül a 2018. évre vonatkozó, 2019. május 20-ig benyújtandó bevallásban érvényesíthetjük, ha azt még nem küldtük be az adóhatóságnak. A 2019. évre tekintettel év közben bármikor jelezhetjük a munkáltatónak, hogy már a havi adóelőlegnél szeretnénk igénybe venni a kedvezményt, ha megfelelő orvosi igazolással rendelkezünk.

Megjelent: 2019. február 5. | Témakör: AdózásAdózás