ABT blog

A

Július 1-től már majdnem minden számlát lát a NAV – számlázási szabályváltozások összefoglalója

Jelen bejegyzésünkben összefoglaljuk a számlakiállítást és adatszolgáltatást érintő változásokat, melyek július 1-től életbe lépnek, tehát nem módosul a bevezetés határideje a veszélyhelyzet miatt.

Az alábbiakban összefoglaljuk a 2020 július 1-jén életbe lépő, számlakiállítást és adatszolgáltatást érintő változásokat.

Online számla adatszolgáltatás

Az online számla adatszolgáltatás új szabályai július 1-től életbe lépnek, tehát nem módosul a bevezetés határideje a veszélyhelyzet miatt.

Az adóügyekért felelős államtitkár közleménye szerint azonban az adóhatóság méltányosan fog eljárni és az új kötelezetteket 2020. szeptember 30-ig nem fogják bírságolni abban az esetben, ha az online számla rendszerbe regisztrálnak.

Az adatszolgáltatás kiterjesztésének lépései röviden:

  • 2020. július 1-jétől az adatszolgáltatás értékhatára 100.000 Ft-ról 0 Ft-ra csökken, így az adómentes (fordított adós és az alanyi mentes adózók által kiállított) számlák is adatszolgáltatás alá fognak esni.
  • 2021. január 1-jétől pedig már az összes számlát jelenteni kell, kivéve a MOSS rendszerben kiállított számlákat.

A szabályokról korábbi hírlevelünkben részletesen írtunk.

XSD sémaváltozás

A koronavírus okozta rendkívüli helyzet miatt az új séma használatának végső határideje július 1-re módosult az eredeti április 1. helyett, eddig az időpontig mindenkinek át kell állani a 2.0 XSD használatára.

Belföldi összesítő jelentés (M lap)

Összhangban az adatszolgáltatásokkal, belföldi összesítő jelentés esetén is megszűnik a 100.000 Ft-os értékhatár. 2020. július 1-jétől tehát minden bejövő számlát szerepeltetni kell az összesítő jelentésben, ami alapján az adóalany áfát von le. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a július hónapról beadott áfa bevallásban kell először alkalmazni az új szabályokat. Az M lapon az áfa mentes számlákat nem kell szerepeltetni.

Adómentes ügyletek számlakibocsátási kötelezettsége

2020. július 1-jétől számlát kell kibocsátani néhány olyan tevékenységről, melyről korábban - annak közérdekű vagy egyéb sajátos jellegére tekintettel - elegendő volt számviteli bizonylatot kiállítani, pl. adómentes humán-egészségügyi, fogorvosi szolgáltatás, ingatlan- és földterület-értékesítés.

Számla kötelező adattartalma

2020. július 1-jétől a számla kötelező tartalmi eleme a belföldi beszerző adóalany adószámának első 8 számjegye. Az új szabályokat először azoknál a számláknál kell alkalmazni, amelyeknél a teljesítés időpontja június 30-nál későbbi.

A belföldi fordított adós számlák esetén viszont továbbra is a teljes adószámot fel kell tüntetni, nem elegendő az adószám első 8 számjegye.

A számlakiállítási határidő

A számla kibocsátására meghatározott ésszerű határidő 15 napról 8 napra csökken, tehát a számlát a teljesítésig, de legfeljebb az azt követő 8 napon belül kell kiállítani. Az új szabály szintén a június 30-át követő teljesítési időpontú számlák esetében alkalmazandó először. Gyűjtőszámla esetében a 8 napot az időszak utolsó napjától kell számítani, helyesbítő számlánál a helyesbítés jogalapjának bekövetkeztétől kell számítani az ésszerű határidőt.

A fenti jogszabályváltozásokkal kapcsolatos kérdése esetén forduljon bizalommal kollégáinkhoz.

Megjelent: 2020. június 10. | Témakör: Adózás