ABT blog

A

Szerző
Takó Dániel
Menedzser, adóadminisztrációs szolgáltatások
[email protected]

Online számlázás – gyakorlati tapasztalatok

Az adóhatóság júliusban még eltekint a bírságtól, abban az esetben, ha az adózó regisztrált az online számla rendszerbe és hónap végéig pótolja az elmaradt adatszolgáltatásokat.

2018. július 1-jén életbe lépett az online adatszolgáltatásra vonatkozó szabályozás. Annak ellenére, hogy a vállalkozások egy részének még mindig problémája van az adatbeküldéssel, az adóhatóság sikerként könyveli el a bekötést. A pénzügyminiszter legutóbbi nyilatkozata alapján már több mint egymillió adatszolgáltatás érkezett, amely akár már további elemzési célokat is szolgálhat. A beérkezett adatok összehasonlíthatók a bevallások adataival, így könnyedén kiszűrhetik az eltéréseket.

Azt az adóhatóság is elismeri, hogy az átállás nem volt zökkenőmentes, ezért júliusban még eltekint a bírságtól, abban az esetben, ha az adózó regisztrált az online számla rendszerbe és hónap végéig pótolja az elmaradt adatszolgáltatásokat.

Biztosan lesznek olyan adózók, akiknek a plusz egy hónap sem lesz elegendő a fejlesztésre.
Milyen átmeneti megoldások közül választhatnak az elmaradásban lévők?

1. Az átmeneti időszakban, július 31-ig lehetőség van számlázóprogrammal kiállított számlák esetében is a számlaadatok manuális rögzítésére az online számla rendszerben, az egyébként kötelező automatikus gépi adatszolgáltatás helyett. Ehhez a webfelületen megjelenő számlaadat rögzítés menüpontot választva a számla kötelező tartalmi elemeit kell megadnunk.

  • Az új számla rögzítése pontban van lehetőség új tranzakcióról szóló számla adatainak rögzítésére, ide értve az olyan módosító és érvénytelenítő számlákat, amelyeknél a módosítással érintett számlája is adatszolgáltatás alá esett.
  • Az előzmény nélküli érvénytelenítő számla és módosító számla rögzítése opciót választva olyan módosító és érvénytelenítő számlák rögzítésére nyílik lehetőség, melyek esetén az előzmény, eredetileg kiállított számláról nem készült adatszolgáltatás, például akkor, ha a módosítással érintett számla kiállítása még július 1-ét megelőzően történt.

2. Mit tegyünk, ha a számlázó rendszerünk csak a határidő letelte után áll rendelkezésre?
Július 31-et követően is egyszeri regisztráció után ingyenesen használhatjuk a NAV számlázó szoftverét, az „Online Számlázó”-t.

A felhasználói kézikönyv a https://onlineszamla.nav.gov.hu/api/files/container/download/OnlineSzamlazoProgram_FHK_v0.18.pdf linken érhető el. Aki ezt a megoldást választja az adatszolgáltatás teljesítésére, annak javasolt alaposan átolvasni az ismertetőt.

Az alábbiakban kiemeljük a fontosabb tudnivalókat:

  • A számla kiállításhoz https://onlineszamla.nav.gov.hu oldalon kell regisztrálni egy elsődleges felhasználót, létre kell hozni a technikai felhasználót, ezek után létre kell hozni egy ún. számlatömböt
  • a kezelőfelület magyar, angol, német nyelven érhető el, a kiállított számla nyelve lehet magyar, magyar-angol vagy magyar-német, tehát a külföldi vállalkozások számára is alternatívát jelenthet az Online Számlázó használata
  • a program számlát és előlegszámlát is képes kiállítani, melyeket lehetőség van

- módosítani - utólagos engedmény vagy a számla valamely adatának hibája esetén,

- érvényteleníteni - ha a gazdasági esemény nem történt meg vagy nem a számlán szereplő felek között történt meg,

-illetve informatikai hiba esetén a hibás adatszolgáltatást visszavonni (technikai érvénytelenítés)

A rendszer ugyan még fejlesztés alatt áll, azonban további funkciókkal fog bővülni a későbbiekben, így ingyenesen rendelkezésre áll egy olyan komplex program, amely a kis-középvállalkozások számlázási igényeit teljes mértékben kielégítheti.

3. Speciális számlázási igények esetén célszerű egy ezekhez jobban illeszkedő szoftvert választani, mely személyre szabott számlakép, illetve egyedi információk megjelenítését is lehetővé teszi.
Amennyiben Önöknek nem felel meg teljes mértékben a NAV számlázó programja, ajánljuk figyelmükbe az ABT csoport számlázási szolgáltatásait.

Megjelent: 2018. július 18. | Témakör: AdózásAdózás