ABT blog

A

Mire figyelj, ha „katás” vagy?

A vállalkozók körében a legnépszerűbb adózási mód a kisadózó vállalkozások tételes adózása, közismert nevén a KATA. Bejegyzésünkben összegyűjtöttünk néhány kevésbé köztudott információt a KATA adózással kapcsolatban, melyeket érdemes számításba venni.

A vállalkozók körében a legnépszerűbb adózási mód a kisadózó vállalkozások tételes adózása, közismert nevén a KATA.

A KATA előnyeit mindenki ismeri: 50.000 Ft tételes adót kell fizetni a főállású vállalkozóknak, a másodállású és a nyugdíjas vállalkozóknak csak 25.000 Ft-ot, ezzel egészen 12.000.000 Ft éves bevételig rendezve van az adókötelezettségük.

Az alábbiakban összegyűjtöttem néhány kevésbé köztudott információt a KATA adózással kapcsolatban, melyeket érdemes számításba venni az adózási mód választásakor:

  • a NAV az utolsó bevallásban feltüntetett jövedelem 60%-áról ad jövedelemigazolást, ez hitelfelvétel esetén problémát okozhat
  • lehetnek még plusz adóterhek, mert a tételes adó nem váltja ki az alábbi adókat:

o áfa
o cégautó adó
o iparűzési adó (a katások választhatnak egyszerűsített adóalap-számítási módot vagy tételes adókötelezettséget)

  • csak akkor egyszerű az adminisztráció, ha az adózó alanyi mentes státuszú és nincsenek közösségi ügyletei, ellenkező esetben már bevételi nyilvántartást kell vezetni és áfa bevallást is kell készíteni, valamint áfás számla kiállítása esetén fennállhat a valós idejű adatszolgáltatási kötelezettség is
  • minden hónapra meg kell fizetni az átalányadót, amelyikben legalább 1 napot KATA alá tartozott a vállalkozás
  • A KATA legnagyobb hátránya a szolgálati idő számításakor és a pénzbeli ellátások folyósításakor derül ki:

A főállású katás vállalkozó az átalányadó megfizetésével biztosítási jogosultságot szerez, de az ellátási alap számítása nem túl kedvező:

o 50.000 Ft tételes adó fizetése esetén 94.400 Ft a bruttó beszámított jövedelem
o 75.000 Ft tételes adó fizetése esetén 158.400 Ft a bruttó beszámított jövedelem

Az 50 ezer Ft-os tételes adó megfizetésével az adózó 365 nap szolgálati idő helyett csak 231 nap szolgálati időt szerez, ahhoz, hogy a teljes időtartam beszámítson a szolgálati időbe meg kell fizetni a magasabb 75.000 Ft-os tételes adót.

A nem főállású kisadózó a 25.000 Ft-os tételes adó megfizetésével nem szerez semmilyen társadalombiztosítási jogosultságot.

Megjelent: 2019. június 24. | Témakör: AdózásAdózás