ABT blog

A

Mégsem mindig csökken a kriptojövedelem adóterhe 2022-ben?

Pórul járhat, aki az elmúlt években leadózta a kriptoeszközökből származó jövedelmét és hosszú távú befektetésként gondol a kriptoeszközökre.

Pórul járhat, aki az elmúlt években leadózta a kriptoeszközökből származó jövedelmét és hosszú távú befektetésként gondol a kriptoeszközökre.

Korábbi hírlevelünkben bemutattuk a kriptoeszközökből származó jövedelmek jelenlegi és 2022-től érvénybe lépő adózási szabályait. Az alábbi bejegyzésünkben gyakorlati szemszögből vizsgáljuk meg kriptoügyletekből származó jövedelmek bevallási szabályait.

Habár a 2022-től érvénybe lépő szabályozás a tőkejövedelmek adózásához nagyon hasonló, hiszen alkalmazható az adókiegyenlítés lehetősége, azaz a veszteség nyereséggel szembeni figyelembe vétele, azonban a kriptoügyletből származó jövedelemnél kissé eltérő szabályokat kell alkalmazni.

A kriptoeszközzel végrehajtott ügyletekből származó jövedelmeknél ugyanis a 2022-es adóbevallástól kezdődően (illetve bizonyos esetekben már 2021-es adóévi bevallásnál is) szükség van az adott évi kriptoügylet-eredmény meghatározására, amely némiképp eltér a hagyományos tőkejövedelmeknél alkalmazott számítási módtól.

Tárgyévi kriptoügylet-eredmény meghatározása

Adott évi eredmény kiszámítása során bevételként a tárgyévi FIAT devizára (hagyományos devizára) történt konverzió értékét (a megszerzett teljes összeget) kell figyelembe venni, mellyel szemben kizárólag a tárgyévi kiadások vehetők számításba:

1) Ha a tárgyévben csak vásároltunk kriptodevizát, de eladásából nem származott bevételünk, akkor tárgyévi eredményként veszteséget kell megállapítanunk.

2) Ha a tárgyévben nem vásároltunk, csak eladtunk kriptoeszközt és így FIAT devizára tettünk szert, úgy kizárólag bevételünk keletkezik, ezért a tárgyévi eredmény nyereség lesz, amelynek már lesz adófizetési vonzata.

3) Ha az adott évben nyereséget érünk el, akkor a tárgyévben, illetve az azt megelőző két évben elért veszteséget adókiegyenlítés formájában van lehetőség elszámolni – azaz a veszteségre jutó adó levonható a tárgyévi nyereségre jutó fizetendő adóból.

A lényeg tehát az, hogy mindig a hagyományos devizában beállt változásunk lesz az adott év eredménye, amellyel – normál esetben – szembe lehet állítani a korábbi években elszenvedett veszteséget.

Az új szabályokat legelőször 2022-ben kell kötelezően alkalmazni, azonban, ha 2021-et megelőzően a kriptoügyletből származó jövedelem nem került bevallásra, akkor a 2022-es tárgyévi eredményként, minden korábbi kriptodeviza vásárlást és ezzel kapcsolatos kiadást is figyelembe vehetünk a 2022-es eredmény megállapításakor. (Megjegyzendő, hogy 2021-ben és azt megelőzően a kriptoügyletek befektetéseiből származó jövedelmet egyéb jövedelemként kellett megállapítani, 2022-től pedig már külön adózó jövedelemként).

További lehetőség, hogy a 2021-es adóévre akár már az új szabályok is alkalmazhatók, ebben az esetben 2021-es adóévre is tárgyévi eredményt szükséges megállapítani.

Nem minden esetben vehető figyelembe a korábban vásárolt kriptodeviza kiadása

Hosszú távú, több éves befektetési céllal vásárolt kriptodeviza esetében azonban előfordulhat, hogy a korábbi veszteséget (kiadást) nem tudjuk a nyereséggel (bevétellel) szemben elszámolni.

A példa kedvéért tegyük fel, hogy 2019-ben rendelkeztünk kriptoeszköz eladásából származó bevétellel. Ezt követően 2020-ban vásároltunk kriptodevizát, azonban a vásárlást hosszú távú befektetésként kezeltük, ezért az adott évben nem adtuk el, illetve az év során egyéb kriptodeviza tranzakció sem történt. 2021-ben bízva a kriptodeviza árfolyamának jövőbeli tartós emelkedésben tovább tartjuk a befektetést, ami csak ezt követően, 2022-ben értékesítünk.

Nézzük meg, hogyan alakulnak az egyes évek adózási vonzatai.

2019-ben jövedelmünket „egyéb jövedelemként” kellett bevallani (a bevétellel szemben korábbi évek szerzési értékei szembeállíthatók voltak) és megfizetni utána a személyi jövedelemadót és a szociális hozzájárulási adót egyaránt.

2020-ban a szerzési értékünk kiadásként jelentkezik, azonban az érvényes szabályokra tekintettel veszteséget nem kell megállapítani, hiszen egyéb jövedelem jogcímén erre nincs lehetőség.

2021-ben se bevétel, se kiadás nem jelentkezik, így sem az új szabályok alapján, sem a korábbi szabályok alapján nincs mit bevallani.

2022-től azonban kötelezően külön adózó jövedelemként kell figyelembe venni a kriptoeszközök kereskedelméből származó jövedelmet. Így 2022-ben már kötelező megállapítani a tárgyévi eredményt. Az eladásból származó bevétel a FIAT devizára történő átváltáskori érték, azonban kiadást nem számolhatunk el ezzel szemben:

  • Kriptoeszközök esetén az új szabályok alapján (külön adózó jövedelemként) kizárólag tárgyévi kiadás számolható el
  • 2022-re az átmeneti rendelkezés alapján a tárgyévi eredmény terhére elszámolhatók lennének korábbi évek kiadásai is, azonban csak akkor, ha 2021-et megelőzően nem volt kriptodevizából származó jövedelmünk. Mivel a példában 2019-ben volt, ezért a 2020-as vásárlás szerzési értéke nem része az eredménynek
  • 2019-es adóévre visszamenőleg pedig nem lehetséges a veszteséget figyelembe venni, tekintettel arra, hogy abban az évben kizárólag egyéb jövedelemként volt lehetséges leadózni a nyereséget

Habár a fenti példa és ehhez hasonló esetek az eseti kriptodeviza-kereskedelemmel, befektetéssel foglalkozók kis hányadát érintik, néhány esetben az új szabályok kedvezőtlen helyzetet eredményeznek, hiszen korábbi kiadásunkat nem tudjuk elszámolni a bevétellel szemben. Ez vélhetően ellentétes a jogalkotói szándékkal, hiszen az látható adópolitikai cél, hogy a „virtuálisan” megszerzett jövedelmek minél nagyobb hányada kerüljön be az adórendszerbe.

Megjelent: 2021. július 7. | Témakör: Adózás

Szerző
Takó Dániel
Menedzser, adóadminisztrációs szolgáltatások
[email protected]

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat.