ABT blog

A

Szerző
Láng József
Adószakértő, ügyvezető
[email protected]

KIVA – Aki kivár, lemarad a KIVÁ-ról

Itt az év vége, ilyenkor érdemes elgondolkodni a KIVA rendszerre történő áttérésen. Miért igen, miért nem és hogyan lehet ezt az áttérési folyamatot elindítani? Ezekre a kérdésekre keressük a választ aktuális blogbejegyzésünkben. Figyelem, a határidő: december 31.

Itt az év vége, és érdemes ilyenkor elgondolkodni azon, hogy létezik-e előnyösebb adózási forma annál, mint amiben jelenleg működik egy vállalkozás. És bár az áttérési szabályok viszonylag rugalmasak – azaz év közben is van arra lehetőség, hogy a normál szabályokról valaki a KIVA-ra térjen át - az adózási forma megváltoztatása lezárja a régi adóévet, azaz ilyenkor teljes zárást kell készíteni, beszámolóval, adóbevallásokkal együtt. Mikor érdemes tehát változtatni? Amikor amúgy is év vége van és így is úgy is el kell készíteni ezeket a dokumentumokat.

Miért nem?

Legtöbb esetben a változtatás gátja az, hogy a könyvelők nagy része idegenkedik a KIVA rendszertől. Egész egyszerűen azért, mert nem ismerik elég alaposan, nem szereztek benne gyakorlatot. Emiatt aztán vagy nem is vetik fel ügyfeleiknek, hogy térjenek át KIVA-ra, vagy ha az ügyfél felveti, inkább lebeszélik róla.

Miért igen?

Pedig a KIVA rendszerében egy munkaintenzív területen működő vállalkozás jelentős összegű adót takaríthat meg. 2021-ben a normál adózási rendszer 17%-os munkaadói adóterhei (15,5% szocho, 1,5% szakképzési hozzájárulás) helyett csupán 11%-ot kell fizetni a személy jellegű kifizetések után. Az iparűzési adó esetében pedig rendszerint alacsonyabb adóalap után kell megfizetni az adót, ráadásul a ki nem osztott eredmény után nem kell KIVA-t fizetni.

Persze számos további tényezőt is figyelembe kell venni, de általánosságban elmondható, hogy a KIVA rendszerrel jobban járnak azon cégek, amelyeknél a munkabérek képezik a legfontosabb költséget.

Hogyan lehet áttérni a KIVA-ra?

Aki úgy dönt, hogy szeretne áttérni, és megfelel a mostantól megemelt belépési határoknak (3 milliárd forint alatti árbevétel, legfeljebb 50 fő, stb.), úgy változtatási szándékát a 20T201T nyomtatvány 28. rovatának kitöltésével jelezheti az adóhivatal felé, legkésőbb december 31-ig. Január 1-től pedig máris élvezheti az alacsonyabb munkára rakódó közterhek előnyeit.

Megjelent: 2020. december 19. | Témakör: AdózásAdózás