ABT blog

A

Szerző
Takó Dániel
Menedzser, adóadminisztrációs szolgáltatások
[email protected]

Így kerülje el a hibákat az áfa bevallás M-es lapjain

Július 1-jét követően a számlabefogadói oldal adóadminisztrációs kötelezettségei is megnövekednek és értékhatártól függetlenül az összes belföldi – magyar adóalany – vevő részére kiállított számla adatait fel kell tüntetni az áfa bevallás M lapjain.

A számlakiállító oldal kötelezettségeinek júliusi bővülésével egyidejűleg a számlabefogadói oldal adóadminisztrációs kötelezettségei is megnövekednek.

Az áfabevallás belföldi összesítő lapjain (M-es lapok) az eddigiekben kizárólag a 100 ezer forint adótartalmú számlák feltüntetése volt szükséges. Július 1-jét követően változik a jelenlegi szabályozás, a 100 ezer forintos értékhatár eltörlésre kerül. Így értékhatártól függetlenül az összes belföldi – magyar adóalany – vevő részére kiállított számla adatait fel kell tüntetni, amely alapján a számlabefogadó adót helyez levonásba. Olyan számlát, amely alapján a számlabefogadó egyetlen forint adót sem helyez levonásba, nem kell szerepeltetni az M-es lapon sem.

Július 1-jétől további követelményként kötelező számlákon a számlabefogadó adószámának feltüntetése is, így ezt már a kis összegű számláknál is ellenőrizni kell.

Gyakori hibák M-es lapok elkészítésénél

Gyakran ismétlődő kérdés, hogy az M-es lapon milyen áfa összeget kell feltüntetni? Ha a számlát befogadó adóalany az áthárított áfát tartalmazó számla alapján bármekkora összegű adót levonásba helyez a számlán szereplő teljes adó összeget kell feltüntetni. Hiába von le a számlabefogadó a számlán szereplő adónál kisebb összegű adót, az M-es lapokon a részleges levont adó feltüntetése helytelen.

Tekintve, hogy az adóbevallásban levonásra kerülő összeg, illetve az M-es lapokon feltüntetendő áfa összege könnyedén eltérhet egymástól, ajánlott a könyvelési rendszert is ellenőrizni, hogy megfelel-e az új szabályoknak.

Figyelemmel kell lenni a M-es lapon kötelezően kitöltendő teljesítési időpont mezőre is, amely alatt az általános forgalmi adó szerinti teljesítést kell érteni.

A helyesbítő, érvénytelenítő számlák kezelését is ajánlott áttekinteni, mivel az új szabályozás miatt ezek száma is megemelkedhet. Ilyen javító bizonylatok esetében több adat feltüntetésére van szükség, ezért ebből a szempontból is javasolt megvizsgálni a könyvelési rendszert, hogy az új kihívásnak miképpen tud megfelelni. Az eddigiekben előforduló néhány korrekciós bizonylathoz tartozó előzményszámla adatait manuálisan könnyedén ki lehetett keresni, a megnövekedett számú bizonylat feldolgozásához célszerű felkészíteni a rendszerünket.

Automatizáló szoftverünk segítségével a manuális felvitel okozta többletadminisztráció elkerülhető, illetve a hibázás lehetősége is minimalizálható.

Az adatszolgáltatás automatizálási lehetőségeivel kapcsolatos kérdése esetén keresse kollégáinkat bizalommal.

Megjelent: 2020. június 17. | Témakör: AdózásAdózás