ABT blog

A

Szerző
Cseuz Ákos
Adótanácsadó menedzser
[email protected]

Érik a szőlő, hajlik az EKÁER

Néhány nappal ezelőtt ismét változott az EKÁER-rendelet. Ahhoz, hogy a változás pontos tartalmát megértsük, a Vámtarifára és némi mezőgazdasági és vegyipari ismeretre van szükségünk.

Az íróasztal mögött ülve nekünk nem tűnt fel, de a szemfüles jogalkotó észrevette, hogy sem a vetésre szánt szárított borsót ill. vesebabot, sem a dughagymát nem esszük meg, ezért ezeket egy bravúros jogtechnikai pontosítással a kockázatos élelmiszerek köréből átsorolta az egyéb kockázatos termékek körébe – mégiscsak jobban érzik magukat az NGM rendelet 2. mellékletében a kátrányozott makadám és az öntödei formához szükséges kötőanyagok között.

Apropó, kötőanyagok: fogadjunk, hogy a szakmában érintetteken kívül kevesen bíztak abban, hogy kikerülnek a kockázatos körből többek között a brómklór-difluor-metánokat tartalmazó vegyipari készítmények – hát most 2015. szeptember 5-től ez is valóra vált.

Van azért szélesebb kör érdeklődésére számot tartó változás is: valószínűleg a szüret indokolta, hogy a módosításnak köszönhetően már nem minősül kockázatos élelmiszernek a szőlő. Mostantól tehát a szőlőszállítmányokra csak akkor kell EKÁER-számot kérni, ha 3,5 tonna feletti útdíjköteles tehergépkocsival szállítják, és a szállítmány tömege a 2,5 tonnát ill. értéke az 5 millió Ft-ot meghaladja. (Korábban járműtől függetlenül 500 kg ill. 1 millió Ft felett igényelni kellett az EKÁER-számot.)

A szőlő sorsát a szívén viselő jogalkotó gondosan ügyelt arra, hogy ne csak az output, hanem az input oldalon is lazuljon a szigor szőlő-ügyben: a gyökeres és nem gyökeres szőlődugvány és oltvány sem minősül kockázatosnak a jövőben.

Mielőtt a húsiparban dolgozók megörülnének, hogy a vadászati idény vagy a disznóvágási szezon esetleg számukra is tartogat EKÁER-mentességeket, szeretnénk jelezni, hogy ilyen irányú változásokról egyelőre nem tudunk, vagyis a legtöbb húsféle továbbra is kockázatos élelmiszernek minősül – beleértve az olyan finomságokat is, mint a 0206-os VTSZ szám alá tartozó szamáröszvér élelmezési célra alkalmas vágási mellékterméke és belsősége frissen, hűtve vagy fagyasztva.

Megjelent: 2015. február 14. | Témakör: ÜzletÜzlet