ABT blog

A

Cafeteria szoftver legyen a talpán, amelyik a jelenlegi változásokat kezelni tudja

Míg korábban az elemek sokfélesége jelentette a kihívást, amit alacsony létszámnál akár Excel táblázatokkal is meg lehetett oldani, addig ma komoly logikai összefüggéseket kell beleprogramozni a cafeteria szoftverekbe.

Cafeteria szoftvernek lenni manapság nem könnyű feladat. Elsőre azt gondolnánk, hogy a választéklista 2019-es jelentős megnyirbálása leegyszerűsítette a cafeteria programokat, illetve az ilyen szoftvereket programozó IT szakemberek munkáját, valójában azonban nem így van. Míg korábban az elemek sokfélesége jelentette a kihívást, amit alacsony létszámnál akár Excel táblázatokkal is meg lehetett oldani, addig ma komoly logikai összefüggéseket kell beleprogramozni a cafeteria szoftverekbe.

A fő kihívást jelenleg a SZÉP kártyák szabályzásának bonyolultsága jelenti, különösen akkor, ha a munkáltató bruttó keretet határozott meg, vagyis a keret nem csak a juttatás nettó összegét, hanem annak adóterheit is tartalmazza. Előnye, hogy fixen tervezhető a munkáltató költsége, miközben a munkavállalók szabadon dönthetnek, hogy a nettó juttatást szeretnék-e maximalizálni, vagy előnyben részesítenek bizonyos elemeket, pl. a vendéglátást, még akkor is, ha így kevesebb nettót kapnak.

A bruttó keret viszont a rugalmassága miatt sokkal összetettebb programot igényel, hiszen a cafeteria szoftvernek figyelnie kell az egyes SZÉP kártya zsebek kereteit, az éves keretet, a munkatársak által elkölthető keretet és figyelembe kell vennie az előző munkahelyen kapott SZÉP kártya összegeket is, évközi be- vagy kilépéskor pedig arányosítania kell.

A fentiek logikai leképezése a cafeteria szoftverben eleve nem egyszerű feladat, azonban a jelenlegi változások tovább bonyolítják a programozók dolgát.

A koronavírus miatt a cafeteria-rendszer is átalakult.

A SZÉP kártya keretösszeg 800 ezer Ft-ra emelésének átvezetése a programon talán csak egy mozdulat, de a különböző adózású elemek egy kereten belüli figyelése komplex feladat. Idén a szoftvereknek egyszerre legalább 3 féle adózású elemet kell egy-egy zseb esetében a kedvezményes keret kiszámításánál figyelni, hiszen az év eleji 19,5% szocho teher az április 22 - június 30 közötti juttatások esetén 0%-ra, majd a jelenlegi információk szerint július 1-től 15,5%-ra változik.

Ezt az összetett feltételrendszert Excel táblázatokkal kezelni még pár munkavállaló esetében is szinte lehetetlen feladat, így egyre több munkáltató keres valamilyen kész szoftveres megoldást az adminisztrációs problémára. Programozóink sikeresen frissítették az ABT cafeteria szoftvert, hogy május elején megjelent új verziója hibamentesen tudja kezelni a kormányrendeletek szerinti változásokat is. Így jelenlegi és leendő ügyfeleink is zökkenőmentesen tudják használni a programot, bármilyen juttatási csomagot kínálnak munkavállalóiknak.

Megjelent: 2020. május 7. | Témakör: Bér- és munkaügy

Szerző
Fazekas Edina
Partner, bérszámfejtési szolgáltatások
[email protected]