ABT blog

A

Adóellenőrzési tippek jogkövető adózóknak

Az adatbázisok adatai alapján az adóhatóság kockázati szempontból rangsorolja az adózókat és a legnagyobb kockázatú adózókat választja ki ellenőrzésre. Az alábbiakban összeszedtük azokat a lehetőségeket, amelyek betartásával szerencsés esetben megelőzhetjük az adóellenőrzést, illetve adóellenőrzés esetén minimalizálhatjuk a jogkövetkezményeket.

Az adatbázisok adatai alapján az adóhatóság kockázati szempontból rangsorolja az adózókat és a legnagyobb kockázatú adózókat választja ki ellenőrzésre. Előző blogunkban röviden ismertettük az adóhatósági ellenőrzésekre vonatkozó szabályokat, az alábbiakban pedig összeszedtük azokat a lehetőségeket, amelyek betartásával szerencsés esetben megelőzhetjük az adóellenőrzést, illetve adóellenőrzés esetén minimalizálhatjuk a jogkövetkezményeket.

Mit tegyünk, hogy ne kerüljünk a NAV célkeresztjébe?

  • Figyeljünk rá, hogy helyesek legyenek az adatszolgáltatásaink, mert az adóhatóság a rendelkezésére álló adatokból végzi a kockázatelemzést és célzottan indít ellenőrzéseket.
    (pl. áfa bevallás – online számla/pénztárgép - összesítő jelentés – EKAER – VIES összhang)
  • Ha az adóhatóság valamilyen hibát valószínűsít és támogató eljárást kezdeményez, legyünk együttműködőek. A támogatói eljárás célja a hibák kijavítása az adóhatóság segítségével, amely nem minősül ellenőrzésnek, így szankció sem szabható ki. A részvétel önkéntes és az időtartama alatt nem indítható adóhatósági ellenőrzés.
  • Használjuk ki a mentor program adta lehetőségeket. A program célja az adózók jogkövetésének elősegítése, kezdő egyéni vállalkozók, cégbejegyzésre kötelezett adózók, civil szervezetek és ügyvédi irodák vehetnek részt benne. A mentorálás során az induló vállalkozások 6 hónapig fórumokon vehetnek részt, illetve az adóhatóság személyre szabott tájékoztatással is segíti az adózókat.
  • Ha kiderül, hogy nagyobb hibát vétettünk, melyet önellenőrzés keretében javítani fogunk, bejelenthetjük, hogy önellenőrzés van folyamatban, ebben az esetben az önellenőrzési szándék bejelentésétől 15 napig nem indíthat ellenőrzést az adózónál (ONELLB nyomtatvány).
  • Fordítsunk kiemelt figyelmet azokra a kötelezettségekre, amelyek elmulasztása esetén az áltagosnál magasabb mulasztási bírság szabható ki (pl: számla-, nyugtakibocsátás elmulasztása, foglalkoztatott bejelentése, adószám igénylés tevékenység megkezdése előtt, EKAER szám igénylés, transzferár nyilvántartás).

Mire figyeljünk ellenőrzés közben?

  • Az adóhatóság sok esetben telefonon értesít az ellenőrzésről, de az ellenőrzés hivatalosan a megbízólevél átadásakor (megnyitásakor) kezdődik. Használjuk ki a lehetőséget és az értesítést követően a kapott információk alapján kezdjük el a felkészülést. Ha van folyamatban lévő önellenőrzésünk, azt a megbízólevél átvételéig még beadhatjuk.
  • Az ellenőrzés során (de legkésőbb a jegyzőkönyvre tett észrevételben) minden rendelkezésre álló információt osszunk meg az adóhatósággal, mert a határozat elleni fellebbezésben már nem lehet olyan új tényre, bizonyítékra hivatkozni, amiről már az észrevétel megtételekor is tudomásunk volt.
  • Az adózónak joga van az ellenőrzés irataiba betekinteni és felvilágosítást kérni – ezen jogunkra támaszkodva az ellenőrzés során kérjünk rendszeresen tájékoztatást az ellenőrzés állásáról.

Hogyan minimalizáljuk a jogkövetkezményeket?

  • Ha mégis adóbírságot szabnak ki, mérlegeljük, hogy megéri-e a feltételes adóbírság kedvezménye: az adózó mentesül a kiszabott adóbírság 50 %-ának megfizetése alól, amennyiben a határozat elleni fellebbezési jogáról lemond és esedékességig az előírt adókülönbözetet megfizeti.
  • Törekedjünk a megbízható adózó státusz megszerzésére és megtartására, mert a minősített adózók esetén a kiszabható bírság maximuma a felére csökken (és emellett számos előnnyel is jár).

Az ellenőrzési határidők rövidülésével és a jogorvoslati lehetőségek szűkítésével még fontosabbá vált, hogy az adózó az ellenőrzés kezdetétől együttműködjön az ellenőrrel, a rendelkezésére álló adatokat, információkat bemutassa, a jogorvoslatra nyitva álló jogvesztő határidőket betartsa.

Ha úgy érzi, hogy adóellenőrzés során szakmai támogatásra van szüksége, képviseleti szolgáltatásunk keretében tapasztalt adószakértőink szívesen állnak rendelkezésére.

Megjelent: 2019. november 8. | Témakör: AdózásAdózás