ABT blog

A

A Brexit áfa-visszatérítési kérdései

Bejegyzésünkben összefoglaljuk az Egyesült Királyságban teljesülő ügyletek speciális áfa-visszatérítési lehetőségeit magyar (ill. EU-s) adóalanyok számára.

Az Egyesült Királyság EU-ból történő kilépése miatt új szabályok érvényesek Magyarországon, ill. az EU tagállamaiban letelepedett cégek számára az Egyesült Királyságban felszámított áfa visszaigénylésekor. Bejegyzésünkben összefoglaljuk az Egyesült Királyságban teljesülő ügyletek speciális áfa-visszatérítési lehetőségeit magyar (ill. EU-s) adóalanyok számára.

Az áfa és a földrajz összefüggései

Bár felső tagozatban általános iskolásként szerencsés esetben megtanuljuk a Brit-szigetek országainak helyes elnevezését földrajzi és államszervezési szemszögből is, ezeket a mindennapi életben sokszor nem használjuk következetesen. Ha viszont a Brexit után áfát szeretnénk visszaigényelni, fontos átismételni az alapokat.

Anglia, Skócia, és Wales: három állam, mely a legnagyobb európai kontinenshez tartozó szigeten, a Brit-szigeten található. A három ország együttes megnevezése földrajzi szempontból Nagy-Britannia. A Brit-szigettől nyugatra fekszik az Ír-sziget, melyen két ország, Írország és Észak-Írország található. A Brit-sziget országai Észak-Írországgal együtt alkotja az Egyesült Királyságot, amely kilépett az EU-ból.

Írország az Egyesült Királyságtól független állam, továbbra is az EU tagja (az ír adószámok IE előtaggal indulnak).

2020-as évre vonatkozó áfa-visszatérítés

Az Egyesült Királyság tavaly év végi kilépését követően jelentősen változtak az adóalanyok áfa-visszatérítési lehetőségei.

A 2020-as évre vonatkozóan az Egyesült Királyságban felszámított áfa visszatérítésére EU-s, így magyar adóalanyoknak is a „szokásos” naptári évet követő szeptember 30. helyett csupán 2021. március 31-ig nyílik lehetősége. Mindez fordítottan is igaz, magyar áfa visszaigénylését egyesült királyságbéli székhellyel rendelkező társaság ugyancsak ezen időpontig kezdeményezheti.

2021-től érvényes szabályok

2021. január 1. óta azonban az Egyesült Királyság immár ténylegesen nem tagja az EU-nak, így a visszatérítésre is új szabályok vonatkoznak.

Anglia, Skócia és Wales

A bejegyzés írásának pillanatában nincs érvényben áfa-viszonossági megállapodás Nagy-Britannia országai és Magyarország között. Áfa visszatérítésre így nincs lehetőség, brit cég nem kérhet vissza Magyarországon felszámított áfát, és magyar cég sem kérelmezheti brit áfa visszaigénylését.

Észak-Írország

A Brexit megállapodásban speciális áfa-jogi helyzetbe került Észak-Írország:

  • termékértékesítések szempontjából (az Ír-sziget határproblémái miatt) Észak-Írországot az Egyesült Királyság részeként továbbra is EU-s tagállamként kell kezelni, ezért a viszonosság alapján termékek esetében lehetséges az áfa-visszatérítés.
  • szolgáltatásnyújtások szempontjából azonban Észak-Írországot harmadik országnak kell tekinteni, így szolgáltatások áfája nem téríthető vissza.

További feltételként fontos figyelembe venni, hogy csak akkor van lehetőség magyar (vagy EU-s) adóalanyként észak-ír termék kapcsán felszámolt áfa visszatérítésre, ha:

  • a kérelmezőnek nincs letelepedése az Egyesült Királyság bármely területén (beleértve az Észak-Írországtól eltérő brit országrészeket is!)
  • nem kellett brit adószámot kérnie (azaz nincs az Egyesült Királyság bármely országában teljesülő ügylete),
  • ill. az áfa-visszatérítés tárgyául szolgáló termék Észak-Írország területén található.

A brit adóhivatal nem tette közzé, hogy milyen módon szükséges azt igazolni, hogy a termék nem a Brit-szigeten hanem Észak-Írországban található. A kérelem azonban csak akkor küldhető be, ha a kérelmező adóalany fel tudja tüntetni az észak-ír számlakiállító uniós adószámát, amely XI előtaggal kezdődik.

A jövőben várható változások

A fentiek alapján 2021-ben kiállított számlákkal kapcsolatban jelenleg nincs olyan uniós vagy tagállami szintű megállapodás Magyarország és Nagy-Britannia országai között, amely általános érvénnyel lehetővé tenné a felszámított adó kölcsönös visszatérítését. Ez természetesen még könnyen változhat a 2021-es áfa-visszatérítési kérelmek 2022. szeptember 30-i határidejéig. Az Egyesült Királyság és Magyarország között várhatóan megszületik az a kétoldalú megállapodás, amely a jelenlegi Észak-Írországra vonatkozó területi korlát nélkül lehetővé teszi mindkét fél adóalanyai számára az áfa kölcsönös visszatérítését.

Megjelent: 2021. március 17. | Témakör: Adózás Üzlet

Szerző
Takó Dániel
Menedzser, adóadminisztrációs szolgáltatások
[email protected]